21. června 2012 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z Číny připlula zásilka padělaných lístků na vlak. Za stovky milionů

Nákladní loď přivezla i padělané vlakové jízdenky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní loď přivezla i padělané vlakové jízdenky. | foto: Shutterstock

LIVORNO  Padělaným zbožím s Číny se to v evropských přístavech jen hemží. Italskou policii v Livornu zvyklou na ledacos však dokázala pořádně překvapit zásilka beden ukrytých v kontejneru s nábytkem. Obsahovaly totiž falešné jízdenky italských státních drah v hodnotě 35 milionů eur (asi 900 milionů korun).

Všechny jízdenky byly určeny pro vlak Leonardo Express, který zajišťuje spojení mezi centrálním nádražím a letištěm v Římě. Jedna cesta se prodává za 14 eur (asi 350 korun).

Lukrativní spoj
Police zásilku 28 beden odhalila v přístavu v západoitalském Livornu. Skrývaly se v jednom z kontejnerů, jenž měl obsahovat pouze kancelářský nábytek. Ukázalo se, že v dobře ukrytých krabicích bylo více než dva miliony falešných vlakových jízdenek. "Objem zásilky je dalším důkazem všestrannosti čínských kriminálních gangů," řekl stanici ABC vrchní státní zástupce v Livornu Francesco De Leo.

"Že jsou to padělky bylo jasné hned. Přece si italská přepravní společnost nebude tisknout jízdenky v Číně," uvedl pobavený mluvčí celní správy Donato Pignatore. Padělatelské gangy jsou velmi schopné, využívají různé přístavy a názvy svých společností neustále mění. Musíme se mít pořád na pozoru," dodal Pignatore.

V italském přístavu Livorno se každoročně přeloží na 400 tisíc kontejnerů.

V italském přístavu Livorno se každoročně přeloží na 400 tisíc kontejnerů.

Falešné lístky byly vytisknuty na papír s nižší gramáží a trochu odlišným fontem, ale na první pohled k nerozeznání od originálu. Podle vyšetřovatelů jízdenky mířily do sítě cestovních kanceláří a dalším distributorům po celé Itálii.

Police zatím neuvedla, zda byl v souvislosti s případem někdo zatčen.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová

Najdete na Lidovky.cz