2. března 2018 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Z ruské ambasády v Argentině propašoval 4 'metráky’ kokainu vládní letkou

Pašování kokainu (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pašování kokainu (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

V souvislosti s nálezem čtyř metráků kokainu v areálu ruského velvyslanectví v argentinské metropoli Buenos Aires zadržela policie v Německu ruského občana. S odvoláním na berlínskou policii o tom dnes informovala agentura AFP. Podle ní je zadržený Alexej Kovalčuk považován za organizátora pokusu o propašování drogy z Jižní Ameriky do Ruska.

„Berlínská policie zadržela pana Kovalčuka. Nyní se nachází ve vazbě,“ řekl AFP mluvčí policie německého hlavního města.

Berlínské státní zastupitelství na twitteru uvedlo, že policisté ve čtvrtek v obci Scharmützelsee jihovýchodně od Berlína zadrželi na základě ruského mezinárodního zatykače „49letého ruského občana“, který je viněn „ze založení zločinecké skupiny s cílem propašovat kokain z Argentiny do Ruska“.

V prosinci 2016 bylo nalezeno v jedné z budov ruské ambasády v Buenos Aires 398 kilogramů kokainu. Droga byla uložena v kufrech, které měly být dopraveny do Ruska jako diplomatická zavazadla. Na nález upozornil policii údajně sám ruský velvyslanec, vyšetřovatelé následně vyměnili nelegální náklad za mouku a zásilku sledovali pomocí zařízení GPS.

Ruská média tento týden informovala, že drogy do Ruska údajně dopravil letoun, který je součástí speciální vládní letky zvané Rossija. Tu využívají například premiér Dmitrij Medveděv či ministr zahraničí Sergej Lavrov. Letecký oddíl spravuje kancelář ruského prezidenta Vladimira Putina, její mluvčí Jelena Krylovová ale jakoukoli souvislost skandálu s vládní letkou popřela.

Minulý týden v souvislosti s nálezem drogy oznámila argentinská policie zadržení dvou osob, tři lidé byli zatčeni v Rusku. Už tehdy argentinské úřady uvedly, že jeden podezřelý je na útěku a mohl by se skrývat v Německu.

Podle agentury AFP byla nalezená droga vysoce kvalitní a na ruském černém trhu by se mohla prodat v přepočtu za zhruba 1,3 miliardy korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz