Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Z tajemné Nedy se stal symbol revoluce v Íránu

Svět

  8:45
TEHERÁN - Ještě před třemi dny ji nikdo neznal. Dnes její jméno Neda skloňuje celý svět, video, na němž umírá, obletělo planetu a ona sama se stala mučednickým symbolem íránské revolty.

Dva muži se snaží pomoci dívce jménem Nada, která byla postřelena do hrudníku. foto: AFP

„Nedo, neboj se. Nedo, neboj se. Zůstaň se mnou Nedo, zůstaň se mnou,“ křičí zoufalý muž nad tělem mladé dívky. Krev se jí řine z pootevřených rtů, oči vyhasínají. Po dvou minutách dívka smrtelně raněná výstřelem do hrudníku prohrává boj o život.

Záběry natočené videokamerou mobilního telefonu (celkem jde o tři krátké videosekvence) jednoho či několika svědků tragédie během jedné z teheránských demonstrací obletí od soboty svět. A až dodatečně se začínají objevovat zprávy, kdo vlastně na záběrech je. Mladá dívka, která přišla na demonstraci se svým otcem, se jmenuje, stále ještě je nutné psát „pravděpodobně“, Neda Agha Soltan. Nebylo jí šestnáct let, jak se původně psalo, ale sedmadvacet a měla být studentkou filozofie na teheránské univerzitě. Na internetu se včera objevily zprávy z Íránu, že tělo Nedy už bylo policií vydáno rodině a že chystaný pohřeb chce rodina pouze „skromný, rychlý a diskrétní“. Což byla podle dohadů zřejmě podmínka, aby příbuzní Nedy nebyli stíháni a bylo jim dovoleno dceru v rodinném kruhu pohřbít.

Na internetu se mezitím objevily dva dopisy íránské ženy, která tvrdí, že je sestrou Nedy. V pátek napsala, že se chystá na sobotní demonstraci a že se bojí, že by během ní mohla přijít o život. Popsala i svoji přípravu na demonstraci a dodala instrukce, které sepsala pro případ svojí smrti.

V neděli pak napsala druhý dopis, v němž uvádí, že při demonstraci zemřela její sestra.

Nejasné také je, kdo Nedu zastřelil. Předpokládá se ale, že kulka, kterou zahynula, byla vystřelena íránskými bezpečnostními milicemi „basídž“, které jsou pověřeny rozháněním demonstrací odpůrců režimu. Ti již druhý týden protestují proti nedávným, podle nich zfalšovaným, prezidentským volbám.

Přestože se o Nedě, což navíc v perštině znamená „hlas“, ani po dvou dnech vlastně nic neví (hlavně kvůli informační blokádě, kterou íránský režim s pokračujícími protesty zesiluje), stala se světovým symbolem a ve virtuálním světě internetu - na Facebooku či Twitteru posmrtně „celebritou“.

Amatérské video se stalo jednou z nejvysílanějších zpráv posledních dnů na CNN a dalších světových zpravodajských kanálech. Na serveru You Tube si ho už prohlédly statisíce lidí.

Na nejrozšířenější internetové encyklopedii Wikipedie má svoje poměrně rozsáhlé heslo s popisem smrti a okolností, za něž byly pořízeny záběry jejího umírání. Na Facebooku už bylo vytvořeno několik Nediných profilů. Ty založili mladí lidé, nejen v Íránu, ale i v dalších zemích světa, aby uctili její památku. Rozbuška revoluce?

„Spočívej v pokoji, Nedo. Svět pláče, když sleduje tvé poslední záchvěvy, ale nezahynulas nadarmo. Nezapomeneme na tebe,“ píše se v jednom z prvních komentářů ke smrti Nedy, který se objevil na Twitteru.

Poznámky v diskusích, ale třeba i básně, přibývaly během dne od Íránců i lidí ze zahraničí. Íránské komentáře nabyly na tvrdosti a věta: „Smrt vrahům Nedy“ se v nich vyskytuje často, stejně jako poznámky typu „Teď už nejde o volby“.

Podle některých komentátorů může smrt Nedy, stejně jako v této chvíli už několika desítek dalších, vesměs mladých Íránců, protesty radikalizovat - až do revoluce proti celému íránskému teokratickému systému.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!