28. května 2012 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Plačící Ježíš není zázrak, ale prosakující záchod

Socha Ježíše Krista. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Ježíše Krista. | foto: Reprofoto

BOMBAJ Soud a vězení hrozí indickému skeptikovi, který si dovolil popřít "zázrak", při němž socha Ježíše na kříži začala v Bombaji ronit slzy. Když prohlásil, že nejde o boží znamení, ale vadnou vodoinstalaci, rozzuřil tím katolíky, kteří ho obvinili z rouhání.

Tisíce věřících v březnu proudily na západní předměstí Bombaje, kde z nohou Ježíše na kříži začaly padat kapky vody. Tu lidé pili v naději, že má svaté nebo léčivé účinky. Sanal Edamaruku, předseda Indického svazu skeptiků, ale zjistil něco jiného. Po prozkoumání místa zázraku objevil prosakující odpad z toalet, z nějž ve skutečnosti kapky vody pocházely - a bylo tedy zdraví nebezpečné je pít.

"Jde o případ falešného zázraku," řekl Edamaruku ve svém domě v hlavním městě Dillí. "A jakýkoli falešný zázrak má za cíl získat peníze a moc," dodal. Rozčílené náboženské skupiny, které ho obvinily, že šíří "protikatolický jed", už v Bombaji podaly žalobu, jež by Edamarukua mohla poslat do vězení až na tři roky na základě indického zákona o rouhání.

'Protikatolický jed'
Indie patří k rychle se ekonomicky rozvíjejícím zemím a oficiálně je sekulární. V zemi převažuje hinduismus, po jehož boku ale existuje celá škála dalších náboženství a náboženských praktik.

Indický racionalistický svaz vznikl v roce 1949 a v současnosti má podle svého předsedy více než 100 tisíc stoupenců. Jeho cílem je postavit vědeckou argumentaci proti pověrám, což je mise, které šestapadesátiletý Edamaruku zasvětil celý život. V posledních třech desetiletích odhaloval falešné zázraky po celé Indii, stejně jako podvodné "guru" či mystiky a mistry jógy.

Proti Sanalovi Edamarukovi chystají katolíci žalobu. Šestapadesátiletý bojovník proti pověrám však právní kroky považuje příležitost, jež by mohla znamenat změnu indického zákona proti rouhání

Proti Sanalovi Edamarukovi chystají katolíci žalobu. Šestapadesátiletý bojovník proti pověrám to však považuje za příležitost, jak změnit indický zákon proti rouhání

Právní kroky, které proti němu nyní náboženské skupiny podnikly, považuje Edamaruku za příležitost, jež by mohla znamenat změnu indického zákona proti rouhání. Ten "zakazuje úmyslné a zlovolné činy, jejichž cílem je pobouřit náboženské cítění jakéhokoli druhu urážkou náboženství nebo víry".

To je ovšem formulace, která podle Edamarukua protiřečí svobodě projevu. Reakce katolíků na jeho odhalení byla podle něj "jako od islámských fundamentalistů" a přirovnal ji k případu v Bombaji narozeného britského spisovatele Salmana Rushdieho. Jeho kniha Satanské verše z roku 1988 zůstává v Indii zakázaná za údajnou urážku islámu. Letos v lednu Rushdie odvolal svou účast na literárním festivalu v Indii kvůli výhrůžkám smrtí a protestům.

"Mám pocit, jako by tu exitovaly dvě Indie," řekl Edamaruku. "Jedna je v jednadvacátém století, pokroková, moderní a vědecká, a ta druhá zůstává v 17. století a táhne nás zpátky do středověku netolerance, předsudků a pověr."

Lidovky.cz, ČTK