Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za spálení loutky Žida si Polák odpyká 10 měsíců za mřížemi. Jednal prý ve jménu národa

Pálení loutky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení loutky | foto: Oliver Das Gupta

VARŠAVA Soud ve Vratislavi v pondělí odsoudil k deseti měsícům vězení za rozněcování národnostní záště polského nacionalistu, který před rokem spálil na místním náměstí loutku symbolizující Žida. Piotr Rybak podle televize TVN 24 odmítl vinu a dosud nepravomocný rozsudek označil za „ostudu polské justice“.

Obžaloba sice považovala spálení loutky za jasnou narážku na vyhlazování Židů, nicméně navrhla trest veřejně prospěšných prací. Soudce se však rozhodl poslat souzeného za mříže jako muže „následujícího nejhorší nacistické vzory“.

„Rozsudek je přísný, protože se jedná o čin společensky velice škodlivý,“ vysvětlil soudce Marek Górny.

„Je to konání proti polskému národu. Je ostuda, že polský soudce v polském soudu odsoudil vlastence,“ okomentoval verdikt odsouzený a řekl, že se odvolá. „Měl jsem být zproštěn viny, protože jednám v zájmu národa a v jeho jménu,“ prohlásil.

Rybak ujišťoval, že jej nevedla nenávist k Židům, ale terčem měl být americký finančník George Soros, a to nikoliv kvůli židovskému původu, ale „protože financuje islamizaci Evropy a Polska“. Nicméně na záznamu z akce byl slyšet pokřik „Pálíme loutku Žida“.

„V našem sdružení je mnoho starších lidí, kteří zázrakem přežili válku. Mnozí se stali svědky hrozných událostí. Ta souvislost byla neblahá: ve svobodném Polsku se najednou upaluje Žid jako symbol. Za Křišťálové noci se také zapalovaly židovské symboly,“ uvedl předseda sdružení Židů v Polsku Artur Hofman v narážce na protižidovský pogrom, rozpoutaný nacisty v listopadu 1938 v Německu, jehož součástí tehdy byla i Vratislav.

Spálení loutky Žida během vratislavské demonstrace proti migraci, uspořádané krajně pravicovým uskupením ONR, se dostalo do desítky nejhorších antisemitských výstřelků v loňském roce ve světě, dodala TVN 24.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...