Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za SSSR by se Rusové takhle nechovali

Svět

  11:13
TBILISI - Lidové noviny přinášejí rozhovor s bývalým gruzínským prezidentem Eduardem Ševardnadzem, kterého před třemi lety poslala „růžová revoluce“ do politického důchodu.

Eduard Amvrosievič Ševarnadze

Moskva uvalila na Gruzii úplnou blokádu, vypovídá Gruzínce ze země. Dostal jste se ještě v časech Sovětského svazu jako představitel komunistické Gruzínské republiky do sporu s Moskvou?
Od té doby, co jsme se stali součástí ruského impéria, bylo v Gruzii mnoho protiruských povstání. Když přišli komunisté, mnozí ztráty nezávislosti litovali. Aspoň jistou nezávislost si ale Gruzie ponechala. Jako jediná republika SSSR měla v ústavě napsané, že jejím oficiálním jazykem je gruzínština. Ruština tam nebyla. Když v roce 1974 chtěla Moskva tuto část ústavy přepsat a přidat i ruštinu, lidé vyšli do ulic a já letěl do Moskvy za Brežněvem. Bez výsledku. Tehdy jsem se rozhodl, že beru na sebe zodpovědnost, a na Rustaveliho třídě plné lidí jsem vyhlásil, že gruzínština zůstává naším oficiálním jazykem. Brežněv se zachoval lidsky. Zavolal mě do Moskvy, kde jsme se pohádali, a spor tím skončil.

* Teď je Moskva na Gruzii nejtvrdší ze všech zemí SSSR. Proč?
Doteď se ještě nic podobného nestalo. Za komunismu by to nebylo možné. Je to velmi divné.

* Překvapila vás tak ostrá reakce Ruska na špionážní aféru?
Nečekal jsem to. My jsme ale měli být opatrnější a diplomatičtější. Rusko je přece náš největší trh. Pro naše víno i ovoce. Všechno jsme prodávali v Rusku.

* Proč tedy Rusko uzavřelo svůj trh pro Gruzii? Je to opravdu trest za to, že chcete být v NATO?
Možná ne samotný prezident Putin, ale hodně lidí z jeho okolí určitě nechce, abychom měli dobré vztahy s USA. Ty nám už jako pomoc daly jeden a půl miliardy dolarů. Pomáhají nám budovat armádu. Když mi Putin řekl, že i oni by nám takhle dokázali pomoct, odpověděl jsem mu, že tolik peněz, aby nám pomohli, nemají. A připomněl jsem mu, že jednou na tiskové konferenci řekl, že je záležitostí Gruzie, když jejím vojákům dávají výcvik Američané. Tbilisi má právo určit si směr, kterým chce jít. Současná situace je však velmi špatná a těžko napravitelná.

* Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že jde ze strany Ruska o etnickou diskriminaci.
Je to horší než diskriminace. Připomíná to fašistickou politiku vůči židům.

* Michail Saakašvili nedávno při návštěvě Izraele přirovnal Gruzínce v Rusku k židům za carského Ruska.
Něco na tom je. Gruzínce teď nedeportují proto, že jsou zlí nebo dobří, ale proto, že jsou Gruzínci. Hitler také pronásledoval židy jen proto, že byli židé. Samozřejmě že tak daleko to nedojde. Dostávám z Moskvy signály, že některým politikům se současná politika vůči Gruzii nelíbí. Ano, mezi Gruzínci jsou i zloději a chuligáni, ale i vědci a umělci. Věřím, že horší už to nebude a Gruzínci a Rusové se udobří. Gruzie potřebuje Rusko a Rusko potřebuje Gruzii.

* Příští rok bude Gruzie asi platit dvakrát víc za plyn. Je to fér?
Cenu ještě nezvýšili. Před 15 lety jsme se rozhodli diverzifikovat zdroje a pro stavbu důležitého plynovodu z Kaspického moře. Jsme na to tedy připraveni. Rusko musí změnit politiku. Hlavně v Abcházii a Jižní Osetii.

* Putin říká, že pokud získá Kosovo nezávislost, může to vytvořit precedens. Například pro Abcházii, která má podobné ambice a nachází se na gruzínském území.
Nejsem expert na Kosovo, ale vím, že Putin se nemá starat o vnitřní záležitosti Gruzie, a tedy ani Abcházie. Vyřešíme si to sami. Abcházie je gruzínské území a polovina její populace byla před válkou gruzínská a Abcházců bylo jen 17 procent. Nyní jsou z poloviny obyvatel Abcházie utečenci v Gruzii. A navíc, nebyla to žádná gruzínsko-abchazská válka, ale gruzínsko-ruská. Moskvě totiž chybí přístup k Černému moři, protože darovala Krym Ukrajině. A s ním i svoje nejvýznamnější černomořské přístavy.

* Co si myslíte o nedělním referendu o nezávislosti v Jižní Osetii?
Je tam jiná situace. Žijí tam též Gruzínci. Není to ale jako v Abcházii, kde proběhla etnická čistka, a dnes tam žijí jen Abcházci. Hlavní část gruzínské populace tam stále zůstává. Ale samozřejmě je to gruzínské území. Před 40 lety tam nežili Osetinci. Jen Gruzínci a pár židů, kteří odešli do Izraele. Výsledek referenda není vůbec důležitý, to by musely být svobodné volby...

* Už tři roky jste v politickém důchodu. Co si myslíte o svém nástupci Saakašvilim?
Je mladý jako jeho vláda. Má hodně problémů, ale dívám se na něj s nadějí. Podívejte se, žiji tu ve vládní vile. Nikdo mě odtud nechce vyhnat. Není to špatné.
Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat