Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Za taháky do vězení a žádné podprsenky s kosticemi. Psst! Čína skládá přijímačky

Svět

  13:00
PEKING/PRAHA - Nejlidnatější zemi světa pohltil fenomén jménem kao-kchao. Miliony čínských středoškoláků podstupují martyrium mimořádně náročných a stresujících přijímacích zkoušek na univerzity.

Děti šílí. Rodiče šílí. Učitelé šílí. Celá země jako by přestala napětím dýchat. To vše kvůli kao-kchao. foto: Reuters

Děti šílí. Rodiče šílí. Učitelé šílí. Těžko říct, kdo z nich víc.

Každoročně mezi 7. a 9. červnem neexistuje událost, která by v Číně měla větší prioritu.

Auta mají zakázáno troubit. Mnohde zastaví provoz i místní továrny. U škol postávají policisté a dohlížejí na to, aby nikdo ani v nejmenším nerušil žáky uvnitř.

Celá země jako by na tuto dobu přestala napětím dýchat.

To vše kvůli kao-kchao.

Čínští studenti pózují s pětijüanovou bankovkou v rukách před zkouškami...
Policejní auta uvolňují cestu studentům, kteří mířáí na zkoušky na vysokou...

Výsledek ovlivní celý život

Pod tajemnou formulkou se skrývají jednotné přijímací zkoušky na univerzity a vyšší odborné školy. Mimořádně náročné a stresující. Ne nadarmo se jim přezdívá nejvypjatější přijímačky světa.

Studenti čelí obrovskému tlaku. Na testy se připravují prakticky od prvního ročníku střední školy, kdy si také závazně vybírají jeden volitelný okruh. Mezi 15. a 16.rokem si tak fakticky musí zvolit, jakým směrem se po kariérní stránce chtějí vydat.

Soumrak malých císařů? Číňanky závodí s časem na klinikách umělého oplodnění

To by byla jedna ze stinných stránek. Ta ještě horší je, že neúspěch u kao-kchao takřka s jistotou znamená jediné: doživotní rozsudek méně kvalifikovaného zaměstnání a často také zklamání a opovržení i ze strany nejbližší rodiny. Ne náhodou zrovna na toto období připadá v Číně množství sebevražd mladých lidí.

Letos podle čínského ministerstva školství standardizovanou zkoušku podstupuje na 9,4 milionu studentů. První z nich v některých provinciích usedli k dvoudenní náročné sérii testů v úterý.

Každý den zkoušením znalostí z čínské literatury, matematiky, cizího jazyka, jímž je ve většině provincií angličtina, a volitelně buď z okruhu společenských, nebo přírodních věd stráví žáci okolo devíti hodin. Nepřekvapí proto zřejmě, že někteří z vypětí zkolabují přímo při testu.

Životní zkouška. Čínští žáci přípravě na jednotné přijímačky, které se s...

„Učení se na kao-kchao bylo vyčerpávající jak psychicky, tak fyzicky,“ vzpomíná na svoji přípravu před šesti lety Šen Lu, dnes novinářka, pracující pro americkou stanici CNN.

„Typický školní den studenta posledního ročníku začínal v 7 hodin ráno a končil o půl 6. večer. Většina mých spolužáků pak ale ještě zůstávala ve škole a věnovala se samostudiu, což neskončilo dřív než v 9 hodin večer,“ líčí.

Zvláštní chůvy proti flákání

Poslední ročník střední školy je pro žáky hlavně tvrdým drilem a neustálým opakováním. Snaží se naučit se tuny informací nazpaměť. Kritické myšlení nebo vlastní úvahy nejsou zrovna prioritou.

Samotní studenti a jejich rodiče jsou ochotni obětovat mnohé, aby zkoušky dopadly co nejlepším skóre. Podle čínské státní televize CCTV je sice 75 procent studentů nakonec přijato do nějaké formy terciárního vzdělávání, toto číslo ale může být značně zavádějící. Pouze jeden z deseti uchazečů je totiž přijat na některou z „prvoligových“ čínských univerzit. Tedy na takovou, která takřka automaticky otevírá dveře ke slibné budoucnosti. Takovou, na níž by rád studoval každý.

Ztracená generace. Co vyroste z čínských dětí, které opustili rodiče?

Někteří zoufalí rodiče neváhají utratit i několik milionů a vzít na sebe obrovské riziko, když platí cizím lidem, aby se zfalšovanými dokumenty napsali testy jménem jejich dětí. Jiní si zase pro své náctileté potomky najímají zvláštní dohled, takzvané kao-kchao chůvy. Zpravidla v podobě čerstvých absolventů, kteří se s uchazeči učí a dohlížejí na ně, aby se skutečně věnovali studiu. Nechávají si přitom za to platit nemalé peníze – v přepočtu třeba 1100 korun na den.

Když pak konečně nadejde den D, zachází i zde občas snaha rodičů zajistit svým dětem optimální podmínky do extrému. Někteří třeba žádají lékaře, aby jejich dcerám předepsali léky na úpravu menstruačního cyklu. To aby je od testu nic nerozptylovalo.

Policejní auta uvolňují cestu studentům, kteří mířáí na zkoušky na vysokou školu (Liou-an).

Za podvody sedm let za mříže

Ostatně, o to se zákazem činnosti továren a omezením troubení u škol snaží i úřady. Taxíky také v některých čínských městech nesou v těchto dnech zvláštní žluté symboly, které jim udělují v provozu přednost. Značí totiž, že vůz převáží studenty mířící na kao-kchao. Začíná se na minutu přesně a zpoždění se neomlouvá.

Letos se však policejní hlídky dohlížející na dodržování klidu u škol hodí hned dvojnásob. Nově totiž platí nařízení, které umožňuje trestat odhalení pokusu o podvádění při testu až sedmiletým vězením. Již nyní přitom patří učebny, kde se zkoušky konají, k jedněm z nejlépe hlídaných míst v zemi. V uplynulých letech nechaly úřady u vstupů rozmístit bezpečnostní rámy pro detekci kovů, aby studenti nepronášeli dovnitř chytré telefony a hodinky nebo různá naslouchací zařízení.

Nejkrásnější svatební noc po čínsku? Ručně přepsat stanovy komunistů

Prakticky pokaždé ale žáci překvapí nějakou novou „vychytávkou“. Školy v čínské provincii Ťi-lin, severovýchodně od Pekingu, kvůli tomu dokonce v uplynulých letech zakázaly studentkám nosit podprsenky s kovovými kosticemi nebo zapínáním. Nad školami v provincii Che-nan zase loni při testu kroužil dron, mající za úkol odhalit rádiové signály – napovídání. Inu, jistota je jistota.

Po veškerém martyriu, když se po zhruba dvou týdnech v lepším případě studenti dozvědí, že zkoušku úspěšně zvládli, by se zdálo víc než pochopitelné, že často nejen propukají v pláč v návalu emocí, ale že také hromadně trhají a ničí učebnice. Nebyl by to ale čínský státní aparát, aby se nepokusili úředníci zasáhnout i zde. V provincii Sia-men tak třeba nedávno zakázali takové počínání s tím, že by si studenti měli najít jiný – prý zdravější – způsob, jak ventilovat stres.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!