15. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za války velel nacistické jednotce. Díky lžím už desítky let žije v USA

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Údajný velitel nacistické jednotky SS Michael Karkoc, podezřelý z válečných zločinů, žije desítky let v americkém státě Minnesota. Zjistila to agentura AP, podle níž mu hrozí stíhání v Německu nebo Polsku. Ukrajinský rodák, kterému je nyní 94 let, údajně o sobě lhal americkým imigračním úřadům, aby se mohl krátce po skončení 2. světové války v USA usadit.

Karkoc americkým úřadům v roce 1949 údajně řekl, že během 2. světové války nevykonával vojenskou službu, čímž zatajil, že byl důstojníkem a zakládajícím členem Ukrajinské sebeobranné legie a později i důstojníkem Haličské divize SS. Ta byla v USA na tajné černé listině organizací, jejíž členové nesměli vstupovat na území Spojených států.

ČTĚTE TAKÉ:

Útvar, kterému obviněný velel, údajně vypaloval vesnice plné žen a dětí. Týká se to například vyhlazení polské obce Chlaniów, kde - prý v odvetě za zabití důstojníka SS - Karkocovi podřízení pobili 44 mužů, žen a dětí.

Ze záznamů, které má AP k dispozici, sice nevyplývá, že by se Karkoc na válečných zločinech přímo podílel, ale výpovědi svědků dosvědčují, že jednotka, jíž velel, masakrovala civilisty. Karkoc byl údajně u toho. Ze složek SS podle AP vyplývá, že Karkoc a jeho muži v roce 1944 byli také u Varšavského povstání, které se nacisté snažili brutálně potlačit.

Informace agentury AP údajně přiměly německé úřady, aby začaly zjišťovat, zda existuje dostatek podkladů pro zahájení stíhání. V Německu lze z válečných zločinů obvinit odpovědné velitele i v případě, že není prokázána jejich přímá účast na zvěrstvech.

Lovec nacistů Efraim Zuroff z jeruzalémského Střediska Simona Wiesenthala řekl, že důkazy které nyní mají americké úřady proti Karkocovi, jsou dostatečné k tomu, aby byl vydán ke stíhání za válečné zločiny do Německa nebo do Polska.

Vyšetřování případu

Polští prokurátoři z Institutu národní paměti (IPN) už agentuře AP potvrdili, že Karkocův případ budou vyšetřovat a že poskytnou americké justici "veškerou možnou pomoc".

Na Karkocovu stopu narazil penzionovaný farmakolog z Londýna Stephen Ankier při pátrání po informacích o vojácích divize SS-Galizien, kteří mohli emigrovat do Británie. Ankier následně uvědomil AP o Karkocově adrese v Minneapolis. Sám Karkoc o své válečné minulosti mlčel, respektive tvrdil, že byl vězněn v táboře nucených prací. V roce 1995 ale zveřejnil vzpomínky na zakládání legie v roce 1943 ve spolupráci s SD, tedy tajnou službou SS.

Pochlubil se i německým vyznamenáním, Železným křížem. "Nemyslím, že bych to mohl vysvětlit," odpověděl nyní na otázku, co by řekl ke své minulosti.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!