8. dubna 2018 12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Začaly výslechy v saudskoarabských korupčních kauzách, zatýkání se nevyhnulo ani královské rodině

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: AP

RIJÁD Saúdskoarabský prokurátor zahájil výslechy lidí, kteří uvízli v protikorupčním zátahu vlády. Loni nechal režim zatknout kvůli korupci přes 300 osob, mezi nimiž byli i členové královské rodiny a bohatí podnikatelé. Většina z nich pak přistoupila na finanční vyrovnání s vládou; ty, kteří tak neučinili, čeká soud.

Podle dnešního vydání listu Aš-Šark al-Avsat stane před soudem každý, kdo bude obviněn. Na finanční vyrovnání nepřistoupilo 56 osob, které daly přednost soudnímu procesu. Nyní jsou ve vazbě.

Protikorupční kampaň zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán a ve vazbě loni skončilo i několik princů. Vězněni byli v luxusním rijádském hotelu. Mezi posledními byl propuštěn Muhammadův bratranec miliardář princ Valíd bin Talál. Jeho majetek se odhaduje na 17 miliard dolarů, ale není známo, jakou sumu obsahuje jeho dohoda s vládou.

Podle generálního prokurátora přineslo finanční vyrovnání se zadrženými osobami Rijádu přes 400 miliard rijálů (2,2 bilionu Kč). Předmětem vyrovnání jsou nemovitosti, cenné papíry, hotovost a další majetek. Prokurátor řekl, že vyšetřováno bylo 381 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz