4. června 2015 19:01, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zachovejte sankce proti Rusku, chce Obama vyzvat Evropu kvůli Ukrajině

Barack Obama s Vladimirem Putinem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama s Vladimirem Putinem | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA Americký prezident Barack Obama chce na nadcházejícím summitu skupiny sedmi velkých světových ekonomik v Německu vyzvat vedoucí představitele Evropské unie k zachování sankcí uvalených na Rusko kvůli agresi vůči Ukrajině. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na oficiální americké činitele.

Dva dny před summitem se v Německu sejdou přední představitelé americké armády a diplomaté, aby řešili další postup vůči Rusku.

Předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk vyzval členy skupiny sedmi velkých světových ekonomik (G7), mezi něž vedle USA a Německa patří rovněž Británie, Francie, Itálie, Kanada a Japonsko, aby odsoudili počínání Ruska v situaci, kdy se na východě Ukrajiny v posledních dnech stupňuje násilí navzdory dohodnutému příměří. Diplomaté podle agentury AP očekávají, že i vzhledem k Obamově výzvě zůstanou stávající postihy zachovány, k žádným novým se ale neschyluje.

Symbolická podpora Ukrajině

Lídři Kanady a Japonska se hodlají cestou na summit zastavit na Ukrajině a symbolicky ji tak podpořit. Agentura AFP citovala prezidentova poradce Bena Rhodese, podle něhož se Obama na okraj dvoudenní vrcholné schůzky G7, která začne v neděli, sejde s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. 

Bude s ním hovořit „o situaci v terénu a o našem úsilí podpořit irácké síly“ v boji proti Islámskému státu (IS). Šéf Bílého domu má v plánu bilaterální schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s britským premiérem Davidem Cameronem.

Carter: Rusko vzalo špatný směr

Zásadním tématem Washingtonu jsou však obavy z vyhrocení vztahů s Moskvou.

Americký ministr obrany Ashton Carter svolal na pátek do Stuttgartu americké velvyslance a armádní špičky působící v evropských zemích, aby s nimi prodiskutoval počínání Ruska, které podle něho v poslední době vzalo „špatný obrat“. „Jednoznačně jsme doufali v něco jiného, ale zdá se, že Vladimir Putin obrací svou zemi jiným směrem,“ citovala agentura Reuters šéfa Pentagonu.

Tématem stuttgartské schůzky má být mimo jiné hodnocení efektivity protiruských sankcí a vojenských aktivit americké armády v zemích z východního okraje Severoatlantické aliance.

Carter spolu s dalšími představiteli americké exekutivy podporuje návrh, aby USA poskytly Ukrajincům zbraně pro boj proti Moskvou podporovaným separatistům. Washington ani jeho evropští spojenci se však k podobnému kroku neodhodlali.

 

 

ČTK