8. července 2018 7:25, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záchrana z jeskynního komplexu po 15 dnech. První čtyři mladí fotbalisté jsou venku, další si musí počkat

Záchranáři u zatopeného komplexu jeskyní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři u zatopeného komplexu jeskyní. | foto: APČTK

BANGKOK Ze zatopené jeskyně v Thajsku už bylo vysvobozeno prvních čtyři chlapce z třináctičlenné skupiny, která v jeskyni uvázla před více než dvěma týdny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Reuters, podle níž byli dva chlapci už přepraveni do nemocnice. Původní informace hovořily o tom, že zachráněno bylo už šest chlapců, ale místní guvernér a velitel záchranné akce, Narongsak Osottanakón, údaj na tiskové konferenci uvedl na pravou míru. Na záchranu čeká zbytek chlapců spolu s fotbalovým trenérem. V jeskyni uvízla skupina před 15 dny. Operace bude pokračovat nejdříve za deset hodin.

Podle místních panují v neděli na místě dobré podmínky. Agentura AP informovala, že od jeskyně už odjely dvě sanitky. Prvního chlapce dostali potápěči ven kolem 12:40 SELČ. Novináři přítomní na místě viděli, jak z místa odlétá vrtulník. Původně se počítalo s tím, že evakuace potrvá i několik dní a že první děti se dostanou ven v neděli kolem 16:00 SELČ. 

Novinář Florian Witulski, který působí v Bangkoku, vysvětlil rychlost záchranné operace tím, že voda v podzemí klesla víc, než se čekalo, a více úseků trasy je schůdných pěšky.  Na děti čekalo v blízkosti jeskyně 13 zdravotnických týmů, každý má k dispozici vrtulník, který má chlapce dopravit do nemocnice vzdálené zhruba 70 kilometrů. Tam jsou připraveni lékaři.

„V akci máme 13 potápěčů, 5 námořníků a 90 příslušníků záchranného týmu, z nichž 50 je ze zahraničí. Doufáme, že budou podmínky i nadále konzistentní,“ uvedl na tiskové konferenci Narongsak Osottanakón . „Všichni chlapci měli na sobě celoobličejovou masku a potápěči je pak vynesli pomocí určeného systému. Operace nadále pokračuje, ale musíme zajistit větší množství kyslíku. Velké množství se totiž vypotřebovalo na záchranu prvních čtyř subjektů. Ještě dnes se bude konat strategická schůzka se všemi potápěči. Musíme zajisti bezpečnost všem zúčastněným,“ dodal. 

Lékař rozdělil chlapce evakuované z jeskyně v Thajsku do čtyř skupin podle jejich sil. Trenér dvanácti mladých fotbalistů by měl být podle médií v té poslední.

Na zbytek chlapců čeká průchod i velmi úzkými jeskynními chodbami, z nichž některé nejsou vyšší než 60 centimetrů.

Chlapci budou vyváděni únikovou cestou podél předem nataženého lana. V těch nejužších úsecích bude nutné kyslíkové lahve sundat a potápěči je budou pomalu posouvat vpřed. Znamená to, že nikdo z chlapců nebude ani na chvíli osamocen. V některých místech jsou podle dostupných informací zaplavené průchody vysoké jen asi 60 centimetrů.

Jakmile se dostanou do místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu, budou hoši moci dále postupovat chůzí. Místo bylo v posledních hodinách natolik vysušeno, že z něj bude možné dojít až k ústí jeskyně, kudy skupina dovnitř v červnu vešla. Ke vchodu byly navezeny další lahve s kyslíkem.

U komplexu jeskyní jsou připraveny vrtulníky, aby odvezli zachráněné chlapce.

„Dnes je velký den. Chlapci jsou připraveni čelit všem výzvám,“ citovala AFP šéfa místního krizového štábu. Místní guvernér řekl, že na operaci se podílí 13 zahraničních a pět thajských potápěčů. Chlapci mají postupně vycházet vždy v doprovodu dvou potápěčů. 

Jediný způsob, jak školáky dostat ven, je brodit se temnými a úzkými chodbami. Ty jsou plné bláta a silných proudů a naopak se v nich nedostává kyslíku. Únik proplaváním zvažují zkušení jeskynní záchranáři až jako poslední možnost, protože chlapci nejsou trénovaní v potápění. Cesta ven je však velmi komplikovaná, protože je plná zákrut a zaplavených chodeb.

Jeskynní systém

Guvernér řekl, že mírné počasí a opadávající hladina vody v posledních dnech vytvořily optimální podmínky pro „podvodní“ evakuaci. Opětovný déšť by však tuto příležitost mohl zmařit.

Thajské úřady evakuovaly kvůli záchranné operaci oblast kolem zatopené jeskyně. Příští dny jsou z hlediska záchranných operací považovány za klíčové, přičemž počasí se horší, uvedla agentura Reuters. „Vy, kteří se nepodílíte na záchranné operaci, opusťte prosím okamžitě prostor,“ citovala agentura Reuters policistu promlouvajícího s pomocí amplionu.

Úřady se rozhodly takto konat v době, kdy hornatý sever asijské země zahalila po relativně suchém období opět temná monzunová mračna, což údajně dál zvyšuje rizikovost práce záchranářů, kteří se nadále pouští do „války s vodou a časem“.

Záchranné složky pátrají po ztracených dětech.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, kdy se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík.

Vojenský vrtulník převáží děti vyproštěné z jeskyně na severu Thajska.
Na místě se nachází spousta novinářů.

Do záchranných prací se zapojilo několik zemí včetně České republiky. Vyslala dva příslušníky hasičského záchranného sboru s úkolem prověřit možnosti, jak by Česká republika mohla pomoci při záchraně. Česká velkokapacitní čerpadla však nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti.

Vývoj událostí

23. června - Skupina 12 chlapců ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletý fotbalový trenér vstoupili do jeskyně Tcham Luang Nang Non na severu Thajska. Tam je překvapila stoupající hladina vody, před kterou se ukryli v síni asi čtyři kilometry od vchodu, kde je nakonec voda uvěznila.

25. června - Thajští záchranáři se dostali několik kilometrů dovnitř a mohli vstoupit do druhé komory od ústí jeskyně. Na místě našli věci, patřící chlapcům. Během hledání pumpovala silná čerpadla z jeskyně miliony litrů vody.

2. července - Chlapce a jejich trenéra nalezli po devíti dnech záchranných akcí potápěči živé na vyvýšenině v hloubi jeskyně. Kromě příslušníků thajského námořnictva se akce zapojili i čtyři zkušení britští jeskynní potápěči, několik expertů americké armády a záchranáři z Číny, Austrálie, Barmy nebo Laosu.

3. července - Intenzivně se řešilo, jak chlapce, kteří neumějí plavat, dostat z jeskyně, která může být po dalších deštích zcela zaplavena. Zatímco thajské úřady zvažovaly variantu naučit chlapce používat potápěčskou výbavu a dostat je ven co nejdříve, mezinárodní jeskynní záchranáři se shodovali na tom, že taková akce by byla velmi nebezpečná. I zkušeným potápěčům trvalo zdolání náročného úseku tři hodiny.

6. července - Při záchranných akcích v jeskyni zemřel bývalý příslušník thajského námořnictva. Muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit.

- Mezinárodní fotbalová federace FIFA pozvala chlapce na finále světového šampionátu v Rusku, které se bude hrát 15. července v Moskvě.

7. července - Chlapci poslali prostřednictvím záchranářů vzkazy, omluvný dopis poslal také trenér, který je do jeskyně zavedl. Záchranáři také pokračovali v hledání alternativní únikové cestu a vrtali do skály v oblasti jeskyně.

- Dva hasiči z ČR, kteří se do Thajska vypravili o den dříve s nabídkou pomoci, zjistili, že uvažovaná extrémně výkonná česká čerpadla nelze na místě z technických důvodů použít.

8. července - Thajské úřady informovali, že potápěči zahájili operaci, jejímž cílem je dostat školáky a trenéra z jeskyně.

ČTK, Lidovky.cz

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na Lidovky.cz