12. března 2009 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záchranáři pátrají ve vlnách Atlantiku po 16 lidech

Na místo byly vyslány čtyři záchranné vrtulníky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místo byly vyslány čtyři záchranné vrtulníky (Ilustrační foto) | foto: ČTK

MONTREAL U Kanady se do Atlantiku zřítil vrtulník s 18 lidmi na palubě. Zachránit se zatím podařilo jen jednoho z nich. Jedna osoba zemřela a dalších 16 se stále pohřešuje. Stroj podle všeho zmizel pod hladinou. Práci záchranářů komplikují silný vítr a vlny.

O nehodě vrtulníku typu S-92 Sikorsky informovalo záchranné středisko v Halifaxu.

Vrtulník společnosti Cougar Helicopters vezl z kanadské provincie Nový Foundland zaměstnance na ropnou plošinu Hibernia. Necelých 90 kilometrů od pobřeží oznámil pilot stav nouze.

"Byla řeč o mechanických problémech, ale neznáme jejich povahu," řekla mluvčí kanadského úřadu pro leteckou bezpečnost Julie Lerouxová.

Na místo byly vyslány čtyři záchranné vrtulníky Cormorant, loď a vojenské letadlo Hercules. Záchranáři zatím našli jen dvě osoby, jednu živou a druhou mrtvou. Zachráněný člověk byl převezen do nemocnice. Jeho stav je podle lékařů vážný, ale stabilizovaný. Také byly vyzdviženy dva záchranné nafukovací čluny, ale oba byly prázdné. Práci záchranářů ztěžuje vichr a vlny o výšce až tři metry, poznamenalo středisko.

V ledové vodě je šance na přežití minimální
Teplota vody v oblasti neštěstí je kolem nuly stupňů Celsia. Podle místních odborníků lze v takové vodě déle přežít jen ve speciálních kombinézách, a to maximálně 24 hodin. V Halifaxu byly vytvořeny podmínky pro příjem vážně nemocných a podchlazených osob, sdělila místní televizní stanice CBC.

"Hledáme je dále. Měli kombinézy pro přežití. To je dobré znamení," uvedla asi pět hodin po nehodě mluvčí střediska v Halifaxu. Expert střediska Denis McGuire byl méně optimistický. Poznamenal, že kombinézy jsou vybaveny signálními majáčky, které se ve vodě automaticky aktivují. Záchranáři podle něj již našli některá tato signální světla, ale nikoho z pohřešovaných. Také se dosud nepodařilo lokalizovat potopený stroj.

Ropná plošina leží asi 320 kilometrů východně od hlavního města provincie Saint John's. Provozuje ji konsorcium, které podle AP tvoří firmy ExxonMobil Canada, Chevron Canada Resources, Petro-Canada, Canada Hibernia Holding Corporation, Murphy Oil a StatoilHydro Canada Ltd.

ČTK