Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zadlužené Portugalsko si zvolilo pravici

Pedro Coelho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pedro Coelho | foto: ČTK

LISABON Opoziční středopravá Sociálnědemokratická strana (PSD) Pedra Coelha zvítězila v předčasných parlamentních volbách v Portugalsku, když porazila vládní Socialistickou stranu (PS) premiéra Josého Sócrata. Vůdce socialistů podle agentur AFP a Reuters přiznal porážku a řekl, že odstoupí z funkce generálního tajemníka strany.

Pravice získává dohromady přes 51 procent hlasů, což jí zajišťuje pohodlnou absolutní většinu v parlamentu.

"Tato volební porážka je moje a já za ni chci převzít plnou odpovědnost," řekl Sócrates svým stranickým kolegům. "Nastal okamžik pro změnu vedení v Socialistické straně." Sócrates dodal, že už pověřil předsedu socialistů, aby zahájil v nejbližších dnech proces volby nového generálního tajemníka.

HLASY ZE ZAHRANIČÍ

Úplné konečné výsledky voleb budou podle agentury AFP známy 15. června po sečtení hlasů odevzdaných v zahraničí. Ty rozhodnou o obsazení čtyř ze 230 poslaneckých křesel.

Podle předběžných oficiálních výsledků na základě součtu hlasů z 80 procent okrsků získali sociální demokraté 40,6 procenta hlasů, socialisté 28,5 procenta. Potvrzují se tak výsledky předvolebních průzkumů, které Coelhovu PSD mírně favorizovaly.

Očekává se, že Coelho vytvoří koalici s konzervativní Lidovou stranou (PP), která se podle předběžných výsledků umístila na třetí příčce voličské přízně se ziskem 10,9 procenta hlasů.

Lidovci se už dříve podíleli na několika vládních koalicích se sociálními demokraty.

Země bude muset šetřit

Portugalsko se potýká s vážnými ekonomickými problémy a Sócrates v březnu podal demisi, když se mu v parlamentu nepodařilo prosadit úsporná ekonomická opatření.

POMOC OD EU

Portugalsko je po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která požádala Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc; obě instituce ji schválily v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu korun).

Musíme zamezit plýtvání státními prostředky, když budeme hledat způsob, jak zajistit, aby potřební dostali to, co je nezbytné, prohlásil Coelho na závěrečném předvolebním shromáždění.

Jeho rival Sócrates naopak voliče žádal o hlasy, pokud se domnívají, že důležité jsou programy sociální ochrany.

Komentátoři jsou přesvědčeni, že jakákoli příští portugalská vláda bude nucena mimo jiné razantně omezit výdaje státního rozpočtu a zároveň zvýšit daně, pokud bude chtít hospodářskou krizi zvládnout.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...