Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zadržení Rusové byli obviněni ze špionáže

Svět

  20:05
Tbilisi - Gruzínský soud dnes formálně obvinil čtyři zadržené důstojníky ruské rozvědky (GRU) ze špionáže a rozhodl, že zůstanou ve vazbě nejméně další dva měsíce.

Gruzínský premiér. foto: ČTK

Podle gruzínských zákonů mohou být za špionáž potrestáni až deseti lety vězení. Tbilisi obvinila Rusko, že přesunuje své jednotky do blízkosti jejích hranic a chystá vojenské manévry v Černém moři. Gruzínská policie zatkla ve středu v Tbilisi a v černomořském přístavu Batumi pět důstojníků GRU. Podle mluvčího gruzínského ministerstva vnitra ale jednoho z nich dnes propustila. Kromě Rusů skončilo v policejních celách také 12 Gruzínů podezřelých ze spolupráce s touto skupinou.

Tbilisi obvinila Rusko, že přesunuje své jednotky do blízkosti gruzínských hranic a že připravuje manévry své černomořské flotily. Podle gruzínského ministra pro otázky policie a veřejného pořádku Vano Merabišviliho tato skutečnost Gruzii ohromila. "Radil bych svým kolegům, aby přestali řinčet zbraněmi," řekl reportérům. "Pro demokratickou zemi je to nepřijatelné a my to nechápeme."

Velitel ruských ozbrojených sil v Gruzii generál Andrej Popov se dal dnes slyšet, že Rusko by mohlo v souvislosti se zadržením čtveřice důstojníků znovu zvážit plán stažení svých jednotek z této republiky. Podle Popova sice závazek Ruska uzavřít  do konce roku 2008 nadále platí, nicméně "budou-li naši vojáci zatýkáni a drženi ve vazbě, nastane se stažením problém, protože by tam (v Gruzii) nezbyli žádní lidé, kteří by připravili zbraně k odsunu," cituje Interfax jeho slova.

Podle Popovova mluvčího Vladimira Kuparadzeho by "nynější situace mohla výrazně ovlivnit proces stahování výzbroje, výstroje a dalších materiálů z ruských vojenských základen". Ruský ministr obrany Sergej Ivanov podle agentury AP prohlásil, že Gruzie
zadržela čtveřici důstojníků s cílem vypudit ruské jednotky z Gruzie a poté znovu získat silou kontrolu nad dvěma svými separatistickými proruskými provinciemi Abcházií a Jižní Osetií. Obvinil také některé "novější členy" NATO z tajných dodávek zbraní a munice do Gruzie.

Podle Ivanova, který se účastní schůzky ministrů obrany 26 zemí NATO ve Slovinsku, "je naprosto jasné, že Gruzie zvolila vojenskou cestu, násilnou cestu řešení konfliktů v Jižní Osetii a Abcházii". Dva ruské letouny mezitím evakuovaly z Gruzie 84 diplomatů a jejich rodinných příslušníků. Gruzínská policie dosud blokuje štáb Skupiny ruských vojsk v Zakavkazsku (GRVZ) v Tbilisi a požaduje vydání dalšího ruského důstojníka obviněného ze špionáže, který se tam skrývá. Podle ruského velvyslance v Tbilisi Vjačeslava Kovalenka jej Moskva nevydá. GRVZ chrání diplomatická imunita.
V Moskvě policie zablokovala ulice v okolí gruzínské ambasády. Tento nejnovější incident ještě více vyhrotil beztak chladné rusko-gruzínské vztahy.

Od získání nezávislosti na Moskvě se Gruzie potýká s ekonomickými problémy, které s sebou nesou výpadky v dodávkách elektřiny a vysokou nezaměstnanost. Přibližně milion z 5,5 milionů Gruzínů pracuje v Rusku a posílá peníze domů rodinám. Země také závisí na Rusku pokud jde o dodávky plynu. Ruský elektrárenský monopol RAO JES kontroluje gruzínskou rozvodnou síť a dvě vodní elektrárny.

Autoři: ,