Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ind si stěžuje si nelidské podmínky v českém vězení. Obvinění ze spiknutí odmítá

Kanadské tajné služby mají důvěryhodné informace, že za červnovou násilnou smrtí předáka sikhské komunity v zemi může být indická vláda. (18. září 2023) foto: AP

Indický občan Nikhil Gupta, kterého české úřady zadržely v červnu v Praze, popírá obvinění ze spiknutí s cílem zavraždit vůdce sikhských separatistů v New Yorku. Napsal to list The Washington Post (WP) s odvoláním na soudní spisy. Právnička Gupty tvrdí, že v případě jejího klienta došlo k záměně identity a že byl v Česku nespravedlivě zadržen a ocitl se v nelidských podmínkách. Muži hrozí vydání do USA.
  7:23aktualizováno  8:17

„Gupta je podnikatel, který dodržuje zákony a dostal se do „křížové palby“ mezi Spojenými státy a indickou vládou,“ uvedla advokátka Rohini Musaová podle WP u indického nejvyššího soudu. Kromě toho si stěžovala, že její mandant dostal neblahé právní rady od advokáta jmenovaného českými úřady a stalo se tak prý „pod nepatřičným vlivem“ amerických úřadů během počáteční fáze jeho zadržení.

Newyorská prokuratura v listopadu uvedla, že Gupta měl organizovat atentát na amerického občana indického původu, který se veřejně zasazoval o vytvoření svrchovaného státu sikhů. Atentát se podařilo zmařit. Guptu podle amerických úřadů najal nejmenovaný indický vládní zaměstnanec, který měl na starosti bezpečnostní a zpravodajské záležitosti.

List Financial Times ve středu uvedl, že ke kauze se poprvé vyjádřil také indický premiér Naréndra Módí. „Pokud nám dá někdo nějaké informace, určitě je prověříme,“ prohlásil v rozhovoru s Financial Times. Zdůraznil přitom, že Indie „je hluboce znepokojena aktivitami jistých extremistických skupin v zámoří“. „Tyto skupiny, skrývající se za svobodou vyjadřování, se podílejí na zastrašování a podněcování k násilí,“ dodal.

Spekulace o možném zapojení indické vlády do záležitosti zkomplikovaly indicko-americké vztahy. Módí ale dopady kauzy v rozhovoru zlehčoval. „Myslím si, že není vhodné spojovat pár incidentů s diplomatickými vztahy mezi zeměmi,“ podotkl. Vztahy mezi Washingtonem a Dillí označil za vyzrálé a stabilní.

České úřady podle prokurátora Guptu zadržely 30. června na základě americko-české extradiční smlouvy. Kdo byl cílem útoku, americká prokuratura neupřesnila. Američtí činitelé ale uvedli, že šlo o sikhského předáka Gurpatwanta Singha Pannuna, americko-kanadského občana, kterého indická vláda považuje za teroristu. Pražský městský soud koncem listopadu rozhodl o tom, že mužovo vydání je přípustné. Gupta proti rozhodnutí podal stížnost.

Výslech a nevegetariánské jídlo

Jeho právnička ho podle The Washington Post popisuje jako podnikatele, který cestoval do Česka „za turistikou a kvůli prozkoumání nového trhu pro své podnikání,“ když byl zadržen u pražského letiště a tři hodiny vyslýchán v černém SUV.

Byť je „zbožný“ hinduista a vegetarián, tak mu prý v české vazbě nabízeli po dobu deseti až jedenácti dní pouze „nevegetariánské jídlo včetně hovězího a vepřového masa“.

Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka podle amerického deníku uvedl, že resort nemá žádné informace ani neobdržel stížnost od Gupty nebo jeho obhájců ohledně nevhodné stravy.

Guptova rodina se jeho jménem obrátila na indický nejvyšší soud se žádostí, aby indická vláda zabránila jeho vydání z Česka do Spojených států. Podle rodiny byl Gupta v Praze zadržen neoprávněně a jeho život je v ohrožení. Řepka podle WP v e-mailu sdělil, že indické soudy nemají v dané věci žádnou pravomoc. Konečné rozhodnutí o tom, zda bude Gupta vydán, přísluší ministru spravedlnosti země, uzavřel WP.

Autoři: ,