19. srpna 2019 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zadržovaný íránský tanker Grace 1 vyplul z Gibraltaru, kotvil tam 45 dní

Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady... | foto: Reuters

Gibraltar Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu Pyrenejského poloostrova. Informaci potvrdil íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád na instagramu. Tanker Adrian Darya-1 (bývalý Grace 1) s íránskou ropou byl zadržován více než šest týdnů.

Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud. Íránský velvyslanec v Británii v neděli oznámil, že tanker ještě večer vyrazí na cestu.

Tanker Grace 1.
Tanker Grace 1 podle údajů společnosti Refinitiv Eikon naložil íránskou ropu...

„Tímto potvrzujeme, že náš tanker po 45 dnech opustil Gibraltar směrem do mezinárodních vod,“ napsal diplomat v noci na pondělí.

Spojené státy jsou proti

Gibraltar v neděli odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve Washingtonu žádaly, aby úřady tohoto britského teritoria íránský ropný tanker dál blokovaly.

Kauza kolem zadrženého tankeru způsobila diplomatickou roztržku mezi Íránem a Británií. Teherán považoval zadržení své lodě za nelegální, čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Londýn to považoval za odvetu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ – CNC STROJE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč