Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhadný 'meteorit' z Izraele je možná část světlice, míní vědkyně

Černý předmět, který udajně vyrobil člověk, zamotal Izraelcům hlavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černý předmět, který udajně vyrobil člověk, zamotal Izraelcům hlavu. | foto: Reprofoto

TEL AVIV Záhadný hořící předmět, jenž v sobotu ráno přistál na pláži v izraleském Tel Avivu není podle geologů ani meteorit ani žádný jiný předmět pocházející z kosmu. Podle jedné z vědkyň se možná jedná o kus satelitu nebo světlice.

Zdá se, že tady mluvíme o nějaké pohonné hmotě na bázi fosforu. Ale pokračujeme v testech," citovala v sobotu agentura AFP Fainu Gilmanovou z izraelského geologického ústavu.

První, komu se předmět vypadající jako velký černý oblázek s houbovitou konzistencí dostal do rukou, byla vědkyně Diana Lauferová z ústavu geofyziky a planetárních věd při univerzitě v Tel Avivu. Té ho předala policejní jednotka pověřená vyšetřováním záhady.

Čťětě více

"Je to plast nebo silikon", řekla Lauferová deníku Haaretz.

"Neměla jsem doma k dispozici mnoho prostředků, jak předmět zkoumat, ale při pohledu přes zvětšovací sklo bylo patrné, že gumový materiál je snadno sloupatelý", dodala.   


"Myslím si, že je to buď součást letadla nebo satelitu, nebo dokonce světlice. Nevím to jistě, ale definitivně záhadný předmět nepochází z kosmu", tvrdí vědkyně.

Předmět spadl na pláž v Tel Avivu jen pár metrů od lidí, kteří se tam slunili. Záchranář z pláže řekl, že byl zrovna ve vodě, když se to stalo. Předmět prý hned po pádu začal hořet. Záchranář ho za pomoci kolegy a s použitím nějaké pomůcky několikrát ponořil do vody, ale předmět začal vždy po položení na písek znovu hořet, přičemž z něho vycházel hustý kouř. Nakonec zhasl.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...