Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zalužnyj dostal milion dolarů z dědictví. Věnoval je ukrajinské armádě

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj foto: Profimedia.cz

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj věnoval ukrajinské armádě jeden milion dolarů, který dostal jako dědictví od amerického softwarového vývojáře ukrajinského původu Hryhorije Stěpance. Ukrajinci za minulý rok věnovali armádě částku přes 22,3 miliard hřiven.
  21:43

Stěpancova rodina sdělila listu The New York Times , že takzvaný „železný generál“ obdržel částku 1 milionu dolarů (přibližně 22 milionů korun). Tu následně v lednu věnoval ukrajinské armádě.

„Generál Zalužnyj převedl celou částku na speciální účet v Národní bance Ukrajiny věnovaný ukrajinské armádě. Podrobnosti transakce SWIFT z banky dne 5. ledna 2023 to potvrdily,“ potvrdily zprávu ozbrojené síly Ukrajiny.

„Celý svůj život jsem zasvětil ozbrojeným silám. A nepochyboval jsem ani o tom, co s dědictvím. Poslední vůlí pana Hryhorije bylo zjevně podpořit mým prostřednictvím ukrajinskou armádu. Jsem vděčný všem, kteří pomáhají ozbrojeným silám Ukrajiny. A jsem vděčný své rodině za pochopení,“ řekl Zalužnyj serveru Ukrainska Pravda.

Kdo byl Hryhorij Stěpanc

Stěpanc se narodil roku 1938 v ukrajinském městě Vinnycja. Jeho otec bojoval proti nacistům, během druhé světové války zemřel. Osiřelého mladíka i s matkou se ujal strýc. Po vystudování matematiky a chemie v Moskvě pracoval v Geofyzikálním výzkumném a vývojovém ústavu v Moskvě.

Pozici ztratil poté, co podepsal protisovětský dopis. V roce 1989 odešel do USA, kde pracoval pro softwarovou společnost Microsoft. Spolu s dalším vývojářem vyvinul patent na dekódování datových kódů s proměnnou délkou.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny řekl stanici BBC, že Stěpanc a Zalužnyj nejsou v příbuzenském stavu. Podle štábu byl nejvýše postavený ukrajinský generál překvapen „symbolickým a dosti nečekaným gestem Ukrajince z USA na podporu Ukrajiny“.

Zprávy na bombách jako platba pro armádu

Podle ukrajinské centrální banky věnovali Ukrajinci armádě přes 22,3 miliard hřiven (13 miliard korun). Částka výrazně převyšuje tu, kterou věnovali na humanitární pomoc, 920 milionů hřiven (543 milionů korun).

Některé firmy získávají peníze pro armádu nebo na nákup zbraní tím, že zájemcům umožňují psát za poplatek na bomby nebo dělostřelecké granáty zprávy. Restaurace či cukrárny zase prodávají specifické produkty, jejichž koupí zákazník přispěje přímo vojenským silám, případně jim umožňují rovnou poslat nějakou částku při placení útraty.

Klíčová peněžní a zvláště pak technická pomoc přichází ukrajinské armádě ze Západu Německo a USA ve středu oznámily, že pošlou na Ukrajinu své tanky Leopard 2 a Abrams.

Autor:

Mohlo by vás zajímat