4. března 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zamrká, zavtipkuje, ukáže cestu. Modrooký robot Metroša baví cestující v ruském metru

Robot v ruském metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot v ruském metru. | foto: Youtube.com

MOSKVA/PRAHA Cestující v ruském metru mají novou zábavu. Během svých cest mohou potkat robota, který s nimi promluví, zamrká na ně modrýma očima, a v případě potřeby dokonce poradí správnou cestu. Stroj dostal jméno Metroša a zatím pracuje pouze při speciálních příležitostech. Zaměstnanci moskevského metra ale plánují, že v budoucnu by mohl návštěvníky těšit každý den.

Metroša, či v originále Метроша, může svým jménem evokovat slavné ruské matrjoški. Do kreslených panenek má ale svou podobou poměrně daleko. Slavnou hračku by mohl připomínat maximálně svými zaoblenými tvary. Jinak je robot skoro celý bílý, jednolitost narušují pouze červené reklamní značky metra a černá obrazovka, kterou má v místě obličeje. Na ni se navíc promítají modré oči, které může Metroša v případě zájmu proměnit v červená srdíčka.

Jak informoval server Daily Mail, promobota vyvinuli ruští vědci a původně měl sloužit podnikům k jejich vlastní propagaci. Několik stovek robotů už takto pracuje i ve Spojených státech, Číně, Velké Británii či ve Španělsku. Zaměstnancem metra se ale poprvé stal až v Rusku. A práce mu prý jde skvěle.

Robota si pochvalují i samotní šéfové moskevského metra. Podle nich je robot zaměstnanec, který přesně plní svůj úkol – zaujmout cestující. Poměrně rychle se stal hitem a většina lidí ho skutečně hodnotí pozitivně, což potvrzuje i mluvčí metra. „Má smysl pro humor, takže může vtipkovat s cestujícími,“ hodnotí jeho klady.

Metroša má navíc spoustu dalších funcí, díky kterým získává oblibu. Umí třeba fotit a pořízené fotografie ihned tiskout, také si dokáže ukládat jména a podobizny lidských tváří. Pokud se tedy člověk s Metrošou potká jednou, zapamatuje si ho robot i do příštího setkání.

Obyvatelé a další návštěvníci ruské metropole mohli robota vidět například během Vánoc či Nového roku. Zaměstnanci metra momentálně plánují, že ho nasadí i při dalších speciálních příležitostech. Přáním do budoucna ale zůstává, aby se Metroša na stanicích bavil s lidmi každý den.

dvDaniela Vlčková

Najdete na Lidovky.cz