17. března 2015 16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaorálek: Putin veřejně lhal o anexi Krymu, stává se nepředvídatelným

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na sjezdu ČSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRUSEL Podle Lubomíra Zaorálka je zarážející, že ruský prezident Vladimir Putin veřejně lhal v otázce angažmá ruských vojáků při anexi ukrajinského poloostrova Krym. Putin se tak stává nepředvídatelným, míní český ministr zahraničí.

Přesto je ale Rusko nadále důležitým partnerem, neboť má významné místo ve světové bezpečnostní architektuře a je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, připomněl šéf české diplomacie Zaorálek. 

„Je to něco, s čím se člověk těžko smiřuje: že politik na takové úrovni může říci: ‚Já jsem vám lhal‘,“ řekl Zaorálek novinářům po bruselském jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku.

Putin před několika dny v ruském televizním filmu o okolnostech anexe Krymu přiznal zapojení ruských speciálních jednotek a také připravenost uvést jaderný arzenál své země do stavu pohotovosti. Před rokem přitom účast ruských sil na událostech veřejně popíral.

Jedním z témat úterního jednání evropských ministrů byla také příprava čtvrtečního a pátečního summitu unie. Na něm budou premiéři a prezidenti zemí osmadvacítky kromě jiného řešit otázku možného prodloužení hospodářských sankcí, které mají změnit ruský postoj k řešení ukrajinské krize.

Podle unijních diplomatů není příliš pravděpodobné, že by se už nyní země shodly na prodloužení až do konce letošního roku. Takové protažení by termíny sankcí dostalo do souladu s daty, která zmiňuje únorová dohoda o příměří z běloruského Minsku. Bez rozhodnutí lídrů EU ale nynější sankce vyprší v červenci, unijní opatření tohoto typu mají totiž vždy časově omezenou platnost.

Prodloužení sankcí se na summitu nevyřešilo

„My se všichni shodujeme na tom, že naplnění Minsku je hlavní kritérium, podle kterého posuzujeme situaci,“ prohlásil Zaorálek. Od prosazení dohody se tak podle něj budou odvíjet případné další kroky EU, podle českého ministra je především důležité udržet jednotné stanovisko unie. Zaorálek zopakoval názor, že otázku prodloužení sankcí by bylo možné definitivně vyřešit až v červnu.

Také ministr zahraničí Lotyšska, tedy nynější předsednické země EU, Edgars Rinkevičs, v úterý novinářům řekl, že nečeká rozhodnutí související se sankcemi či dokonce jejich posílení na nynějším summitu.

Unie už nedávno do poloviny září prodloužila sankce, které kvůli narušování ukrajinské územní celistovosti zavedla vůči 150 konkrétním lidem a 37 firmám. 

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!