Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Živelná pohroma na Balkáně: Srbsko vyhlásilo stav ohrožení

Svět

  16:37aktualizováno  16:46
BĚLEHRAD/VÍDEŇ - Záplavy způsobené vydatnými dešti, které v Srbsku trvají dva dny a mají ještě pokračovat, si vyžádaly pět obětí. Premiér Aleksandar Vučić vyhlásil v celé zemí stav ohrožení. Kvůli rozvodněným tokům muselo být zatím evakuováno více než 700 lidí, desetitisíce domácností jsou bez proudu, leckde je přerušená doprava, silniční i železniční. Podobná situace je i v některých částech Bosny a Hercegoviny. Problémy způsobilo počasí také v Rakousku a v Maďarsku.

Záplavy způsobené vydatnými dešti, které v Srbsku trvají dva dny a mají ještě pokračovat, si vyžádaly pět obětí. Podobná situace je i v některých částech Bosny a Hercegoviny. foto: ČTK

Starosta Bělehradu Siniša Mali ve státní televizi RTS informoval, že první obětí se stala jedna osoba na bělehradském předměstí Umčari, která neuposlechla výzvu k evakuaci. O život následně přišel záchranář u městečka Topola v centrální části země, jeden člověk v Novém Sadu a dva starší lidé v Lajkovaci jihozápadně od Bělehradu.

Zaplavené předměstí Bělehradu.

Na západě a jihozápadě, kde je situace nejvážnější, už muselo být evakuováno z domovů přes 700 lidí. Podle B92 nemá kvůli záplavám elektrický proud 100 000 domácností, z velké části jsou dodávky přerušeny z preventivních důvodů. Kvůli vážné situaci bylo na řadě míst přerušeno vyučování. V Bělehradě budou školy zavřené minimálně do konce týdne.

Doprava musela být přerušena na některých vedlejších silnicích, ale kvůli záplavám a sesuvům kamení i na hlavní magistrále vedoucí z Bělehradu do Černé Hory. Vlaky ze stejných důvodů nejezdí rovněž do Černé Hory a také do jihosrbského města Niš.

ČTĚTE TAKÉ:

Živelná katastrofa

Premiér Vučić odpoledne vyhlásil stav ohrožení v celém Srbsku. Podle něj jde o dosud nejkatastrofálnější záplavy a intenzivní deště registrované v zemi. Vláda podle médií už požádala o pomoc Evropskou unii, Rusko a Slovinsko.

Stav ohrožení musely vyhlásit i úřady na některých místech v Bosně, zejména v centrální oblasti a na severovýchodě země, kde kvůli intenzivním srážkám vystoupily toky ze břehů. Záplavy postihly zejména Sarajevo, Zenici, Bijelinu, Tuzlu. Voda v těchto městech podle médií zaplavila nebo izolovala stovky domů. Nejhorší je prý ale situace v Doboji a především v Maglaji, který je zaplaven celý.

Řeka Miljacka, která protéká hlavním městem, už zaplavila velkou oblast sídlišť a zemědělské půdy. V Sarajevu je bez elektrického proudu kolem 3500 domácností a na Zenicku probíhá evakuace obyvatelstva a dobytka. Na řadě míst byla přerušena doprava, protože voda zaplavila nebo podemlela silnice.

Vydatné deště způsobily rozsáhlé záplavy a masivní sesuvy půdy.

Záchranáři v zaplaveném bosenském městě Zenica.

Evakuace obyvatel (Zepce, Bosna).

Přípravy k evakuaci obyvatel zaplavené oblasti (Zepce, Bosna).

Rekordní množství srážek

Podle Hydrometeorologického ústavu v Sarajevu spadlo v Bosně za uplynulé dva dny rekordní množství srážek od roku 1892, kdy se začalo s jejich měřením. V některých regionech na severu a východu země napršelo až 150 litrů vody, což je dvojnásobek měsíčního průměru.

Vydatné deště doprovázené bouřkami postihly v Rakousku hlavně jižní a východní spolkové země. Ve Štýrsku se v důsledku popadaných stromů ocitlo bez elektřiny 4000 domácností. V Burgenlandsku bylo na odstraňování škod po popadaných stromech nasazeno 17 hasičských jednotek.

Bouřková fronta s vydatnými dešti ve střední Evropě zlobí i Maďarsko. Škody ale podle agentury MTI zatím způsobuje hlavně silný vítr, který někde přesáhl sílu 100 kilometrů v hodině. Z řady míst jsou hlášeny vyvrácené stromy, které popadaly na silnice a znemožnily dopravu. V pěti z 19 žup je leckde obyvatelstvo bez proudu, protože vichr porážel i sloupy elektrického vedení.

Z obavy před možnými záplavami se budují hráze z pytlů s pískem u Balatonského jezera a protipovodňová opatření začala i podél řeky Ráby v západní části Maďarska.

Autoři: ,