7. července 2018 10:26, aktualizováno  14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záplavy v Japonsku si vyžádaly nejméně 48 mrtvých

Záplavy v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy v Japonsku. | foto: APČTK

TOKIO Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta. Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly lijáky, záplavy a sesuvy půdy na západě Japonska, pohřešovaných je asi 50. Předchozí bilance činila 16 obětí.

Nejméně 48 mrtvých si vyžádaly silné deště na západě Japonska. Předchozí bilance čítala 16 obětí, ale ani nynější zřejmě není konečná. Podle místních médií se totiž další padesátka lidí stále pohřešuje.

Přívalové srážky způsobily sesuvy půdy a záplavy, které ničí domy a auta. Úřady nařídily či doporučily evakuaci 4,7 milionu lidí. Zmobilizovaly také okolo 48 tisíc příslušníků ozbrojených sil, policistů a hasičů, aby pátrali po lidech uvízlých v pasti živlů, raněných či mrtvých, vylíčila agentura Kjódó.

Japonský meteorologický ústav (JMA) vydal výstrahu před možností silných záplav a sesuvů půdy. Podobné výstrahy vydává pouze v případě, že předpokládá extrémní podmínky, ke kterým dochází jednou či dvakrát za půl století.

Nejhůře byla zřejmě zasažena prefektura Hirošima s 23 smrtelnými případy podle televize NHK. 17 mrtvých hlásí úřady v další západojaponské prefektuře Ehime. V prefektuře Okajama šest dělníků skončilo pod troskami továrny, kterou zničil sesuv půdy.

Úřady připouštějí, že bilance pohromy se nejspíše dál zhorší, protože ještě nemají k dispozici kompletní údaje o obětech a škodách.

Japonský premiér Šinzó Abe na poradě s ministry vyhodnotil situaci jako „mimořádně vážnou“ a nařídil nasadit všechny dostupné prostředky k záchraně životů.

Záplavy v Japonsku.
Záplavy v Japonsku.

Meteorologové varovali od čtvrtka před průtržemi mračen, záplavami, sesuvy půdy a údery blesků. Nadále vybízejí k maximální ostražitosti. Rekordní srážky předpovídají na neděli. V prefektuře Koči během hodiny napršelo 90 milimetrů srážek, předpověď ale varuje i před 250 milimetry.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz