Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruské síly podnikly útoky na Cherson i Záporoží. Ostřelování má další tři oběti

Ukrajinský voják se připravuje ke střelbě z tažené polní houfnice FH-70 na frontové linii v Záporoží. (27. října 2022) foto: Reuters

Ruské síly ve čtvrtek ostřelovaly Chersonskou oblast. V noci na pátek pak podnikly další raketový útok na Záporoží. Zde zasáhly infrastrukturní objekt, uvedl podle Unian šéf oblastní správy. Během ostřelování zemřeli v Chersonu tři civilisté. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nadále kladl informační podmínky.
  8:45aktualizováno  13:04

Ve čtvrtek se terčem ruského ostřelování staly rodinné i bytové domy v Chersonu. Při ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil v pátek na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč. Rusové kromě toho podle něj ostřelovali mnohé další obce v regionu. Vedle tří obětí na životech tyto útoky způsobily zranění sedmi dalším lidem.

Ruská okupační správa, která má pod kontrolou část Chersonské oblasti, podle agentury TASS uvedla, že v sobotu přistoupí k „evakuaci“ obyvatel Kachovky s omezenou mobilitou. Upřesnila, že má na mysli lidi, kteří jsou upoutáni na lůžko, ale i další.

Přesunout se je chystá do penzionu v Heničesku, který leží asi 150 kilometrů od Kachovky a blíže k poloostrovu Krym. Krok vysvětlila tím, že Kachovka stejně jako další města podél levého břehu Dněpru jsou terčem ukrajinského ostřelování a není tam pro civilisty bezpečno.

Útoky na Záporoží

Během noci na pátek čelilo ruskému raketovému úderu rovněž Záporoží. „Jeho cílem bylo poškození průmyslové a energetické infrastruktury oblastního centra,“ sdělil podle agentur Unian Staruch. Upřesnil, že úder způsobil požár v budově energetického objektu. Oheň se již podařilo zlikvidovat. Rusové podle něj kromě toho zasáhli také administrativní budovu v jedné z vesnic oblasti. Oběti na životech ani zranění podle prvních informací útoky v Záporožské oblasti nezpůsobily.

Ruské síly mají pod kontrolou přes polovinu území Záporožské oblasti, včetně Enerhodaru, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna. Rusové přitom pravidelně útočí na části Záporožské oblasti, které se jim ovládnout nepodařilo. O víkendu šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin uvedl, že existují známky toho, že se ruská invazní armáda možná připravuje elektrárnu opustit, ruská okupační správa to ale popřela.

Podle amerického Institutu pro studium války mohou manévry ruské armády v Záporožské oblasti naznačovat, že nedokáže nadále udržet pozice na celé frontové linii a na důležitých místech v regionu. Institut ve své nejnovější zprávě o vývoji bojů na Ukrajině připomněl, že ve čtvrtek generální štáb ukrajinské armády informoval o stažení ruských sil ze tří vesnic Záporožské oblasti.

Ruským dělostřeleckým útokům čelily obce v Mykolajivské oblasti na jihu země. Toto ostřelování se také obešlo bez obětí a zraněných, oznámil šéf oblasti Valentyn Rezničenko.

Mezi tím ruské síly pokračovaly v úsilí bránit se ukrajinským protiofenzivním operacím podél linie Svatove-Kreminna. Také pokračovaly v postupných ziscích v okolí Bachmutu a v provádění útočných operací v oblasti Avdijivka-Doněck City.

Pokračovalo i provádění obranných opatření ruských vojenských jednotek a přesunu personálu na východním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti.

Záporoží se stává terčem ruských raket poměrně často:

10. října 2022

Lukašenko klade podmínky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko pokračoval v kladení podmínek, aby odolal ruskému tlaku na vstup do války proti Ukrajině, tvrzením, že NATO se chystá zaútočit na Bělorusko.

Lukašenko obvinil Ukrajinu a NATO z rostoucího počtu provokací v blízkosti bělorusko-ukrajinské hranice a prohlásil, že Ukrajina se snaží zatáhnout síly NATO do války.

Uvedl, že běloruským představitelům se podařilo odradit potenciálního protivníka od použití vojenské síly proti Bělorusku, a že NATO buduje síly a zintenzivňuje bojový výcvik v sousedních zemích.

Běloruský ministr obrany Viktor Chrenin prohlásil, že neexistuje žádná přímá příprava na válku, a že Bělorusko bude pouze bránit své území.

Zástupce ukrajinské Hlavní vojenské rozvědky (GUR) Vadym Skibitskij oznámil, že neexistují žádné známky formování úderné skupiny na běloruském území.

ISW nadále hodnotí, že vstup Běloruska do ruské války na Ukrajině je krajně nepravděpodobný.

Finanční tíseň Kremlu nadále živí domácí nepokoje

Přetrvávají důkazy o pokračování částečné mobilizace vzhledem k nízké morálce a vysoké míře dezerce ruských vojáků.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat