Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Svět

  17:02aktualizováno  22:23
Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom dopadly střely poblíž jednoho z jaderných reaktorů. Útok poškodil dvě budovy. Došlo k úniku vodíku a explozi s následným požárem, který byl však uhašen. Kritická hrozba šíření radiace byla zažehnána.

Ukrajina a Rusko se vzájemně obvinily z útoku. Ukrajinské ministerstvo zahraničí incidenty odsoudilo a podle webu Ukrajinska pravda uvedlo, že „možné následky zasažení fungujícího reaktoru by byly srovnatelné s použitím atomové bomby“.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdilo, že „ukrajinské granáty jen náhodou nezasáhly důležité objekty“ s ropou a topným olejem, „což zabránilo většímu požáru a možné radiační havárii v největší evropské jaderné elektrárně“.

Enerhoatom upozornil, že pracovníci ruského Rosatomu, kteří na místě působí, už před bombardováním spěšně opustili elektrárnu. „Pravděpodobně věděli, že se připravuje útok,“ uvedl ukrajinský úřad. Ukrajinský personál na místě zůstal a odstraňoval následky škod.

Místní obyvatelé hlásili, že téměř v celém Enerhodaru, který leží nedaleko elektrárny a který stejně jako ji okupuje ruská armáda, vypadla elektřina. „Vetřelci (Rusové) vybombardovali elektrickou rozvodnu Luch, v důsledku čehož téměř celé město zůstalo bez elektřiny. Nefunguje ani odběrná stanice vody – ve městě neteče voda,“ citovala ukrajinská agentura Unian z prohlášení Enerhoatomu.

Jde o druhý útok na jadernou elektrárnu během pátku. Při prvním incidentu dopadly rovněž tři granáty mimo areál zařízení. Nicméně dost blízko na to, aby přerušily dvě elektrická vedení. Přívod energie pro nezbytný provoz v zařízení zajišťují dieselagregáty.

„Ruská armáda se opět uchýlila k provokacím. V důsledku jejich ostřelování byly v blízkosti průmyslového areálu Záporožské jaderné elektrárny zaznamenány tři zásahy,“ komentoval Enerhoatom první útok.

„Ozbrojené síly Ukrajiny opět střílely na území Záporožské jaderné elektrárny,“ oznámila naproti tomu agentura TASS s odvoláním na tvrzení okupační vojensko-civilní správy v blízkém Enerhodaru po prvním útoku.

„Dvě hodiny po prvním úderu z protějšího břehu Dněpru bylo provedeno druhé dělostřelecké ostřelování elektrárny. Tentokrát se nacionalistům podařilo dosáhnout cíle, dělostřelecké granáty zasáhly průmyslový areál jaderné elektrárny,“ citoval pak Interfax okupační vedení po druhém incidentu.

Podle původních informací Enerhoatomu elektrárna dál dodávala energii do ukrajinské energetické soustavy přes vedení, které bylo nadále v provozu. U jednoho z reaktorů byl však snížen výkon.

Rusové ostřelovali elektrárnu v Záporoží. Požár se podařilo uhasit:

4. března 2022

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...