Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Zarkáví je mrtev

Svět

  13:17aktualizováno  18:34
BAGDÁD/LONDÝN/WASHINGTON - Obávaného šéfa irácké větve teroristické sítě Al Kajda zabili. Abú Músu Zarkávího zlikvidovali po společném útoku americké vrtulníky a iráčtí vojáci.

Abú Músá Zarkáví foto: AFP

Smrt třetího nejhledanější teroristy na světě, jemuž je připisována příprava řady teroristických útoků se stovkami obětí, oznámil irácký premiér Núrí Málikí. Světoví představitelé Zarkávího smrt uvítali, ale varují, že jeho teroristická síť bude v násilí patrně pokračovat.

Zarkáví byl zabit při náletu v severoiráckém městě Bákubá (65 kilometrů od Bagdádu) ve středu večer, a to společně se sedmi dalšími teroristy. Operaci, která byla fakticky zahájena už před dvěma týdny a byla výsledkem spolupráce s místními obyvateli v provincii Dijála, provedli společně příslušníci iráckých a amerických ozbrojených sil.

Nejmenovaný zdroj z irácké vlády dnes zároveň oznámil, že v Iráku byl dopaden Zarkávího významný spolupracovník, který má o svém šéfovi i o jeho organizaci důležité informace. Podle generála amerických jednotek v Iráku George Caseyho bylo Zarkávího tělo identifikováno podle otisků prstů i podle obličeje.

Zarkávího smrt byla podle mluvčího americké armády Williama Caldwella dílem trpělivého shromažďování zpravodajských informací. Průlom nastal ve chvíli, kdy se americké jednotky dostaly na stopu Zarkávího duchovního šajcha Abdara Rahmána.

"Tento muž byl klíčem našeho úspěchu při nalezení Zarkávího," řekl Caldwell. "Díky trpělivé špionážní práci jsme byli schopní ho sledovat, hlídat jeho pohyb ... včera večer se vydal na setkání se Zarkávím a tehdy padlo rozhodnutí zahájit akci a zasáhnout cíl."

Američané Zarkávího roli zveličují
Zprávy o smrti tohoto mezinárodně hledaného teroristy se několikrát objevily již v minulosti. Spojené státy na něj také vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, tedy stejnou jako na šéfa Al Kajdy Usámu bin Ládina, jemuž Zarkáví přísahal věrnost v roce 2004.

Předpokládá se, že Jordánec Zarkáví sám osobně zavraždil nejméně dva zahraniční rukojmí. Je také odpovědný za řadu sebevražedných atentátů, které si vyžádaly stovky lidských životů. Organizoval neustálý příliv ozbrojenců z celého arabského světa, kteří pak v Iráku prováděli sebevražedné útoky.

Americký prezident George Bush v reakci na zprávu o smrti abú Músy Zarkávího prohlásil, že se jedná o velkou ránu pro Al Kajdu. Současně ale varoval před dalším násilím této mezinárodní islámské teroristické sítě. Úřad britského premiéra Tony Blaira v prohlášení označil informaci za velmi dobrou zprávu. Mluvčí NATO James Appathurai prohlásil, že Zarkávího nikdo postrádat nebude.

Londýnský odborník na boj islámských radikálů Jásir Sirry se domnívá, že na konflikt v Iráku bude mít Zarkávího smrt jen malý vliv. "Neočekávám konec džihádu. Možná se válka spíš vystupňuje, protože jeho stoupenci budou chtít provést odvetné akce."

Diá Rašván z egyptského střediska politických a strategických studií řekl, že "Američané od začátku Zarkávího roli zveličovali a stejně zveličována bude i jeho smrt. Přehání se podobně, jako se přehánělo v době zatčení bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna".

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...