Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zasypaní chilští horníci věří, že budou záchráněni do poloviny září

Svět

  14:06
SANTIAGO DE CHILE/PRAHA - Chilský prezident Sebastian Piňera ve středu oznámil, že pro osvobození 33 zasypaných horníků udělá cokoliv. Mužům, kteří jsou v severochilském dole na měď a zlato zavaleni už od 5. srpna, dosud nikdo neřekl, že jejich záchrana bude trvat až čtyři měsíce.

Jeden z příbuzných s chilskými vlajkami u zavaleného dolu foto: Reuters

Piňera uvedl, že horníci by chtěli být vyproštěni do 18. září. To je den vyhlášení nezávislosti Chile, píše BBC. Prezident telefonicky hovořil s důlním předákem Luisem Urzuou, který je mezi zasypanými. "Pane prezidente, potřebujeme, abyste byl silný a zachránil nás, co nejdřív to bude možné. Neopouštějte nás," žádal v emotivním rozhovoru Urzua.
 Prezident Chile Sebastián Piňera se vzkazem od zavalených horníků

"Nenecháme vás v tom. Vláda je s vámi, celá země je s vámi," řekl mu prezident, a dodal, že jejich záchrana "nějakou dobu potrvá". Budování únikového tunelu by mělo začít koncem tohoto týdne. Plánuje se, že by byl tak široký, aby záchranáře mohli horníky vyprostit jednoho po druhém.

Vyproštění 33 horníků je kvůli nestabilnímu dolu a hrozbě dalších závalů velmi obtížné, proto může trvat až čtyři měsíce. Chilská vláda se se žádostí o pomoc obrátila i na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Chce, aby jim úřad poradil, jak co nejvíc usnadnit situaci lidem, kteří jsou dlouhou dobu uvězněni na izolovaném místě.

Neštěstí v Chile. 33 horníků bylo zavaleno v dole na měď a zlato

Americký důlní expert Davitt McAteer však sdělil, že oni by byli schopni horníky vyprostit v "řádu týdnů, nikoliv měsíců."

Horníci jsou uvězněni v dole na měď a zlato v hloubce asi 700 metrů. V neděli se s nimi poprvé po 17 dnech od závalu podařilo navázat kontakt. Ukázalo se, že všech 33 zasypaných je poměrně v pořádku. Sondou jim byla dopravena voda, glukóza a nějaké léky. Po první fázi opatrného dávkování vody a potravin, která potrvá čtyři až pět dní, by měli horníci začít dostávat stravu s vysokým obsahem proteinů a kalorií.   

Symbolem odvahy a odhodlání přežít se stal horník Mario Gomez, který napsal vzkaz, že jsou všichni naživu. Jeho žena uvedla, že jí se vzkazem poslal dopis. "Psal v něm, že mě miluje. Nikdy předtím mi nic takového neřekl, ani když jsme se zasnoubili. Nikdy nebyl romantik," řekla Liliana Gomezová. Společně s příbuznými ostatních posílají vzkazy zavaleným horníkům. Mají však zakázáno napsat jim, jak dlouho může jejich záchrana trvat.

Autoři:
Témata: BBC, NASA, Chile, Mario Gómez