Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Přežili 17 dní, čekají je čtyři měsíce

Česko

Naděje v chilské tragédii - Zasypaní horníci jsou naživu. Zvládnou pobyt v uzavřeném prostoru?

Záchranářům se podařilo navázat kontakt s horníky zavalenými v chilském dole. Jsou všichni naživu. Na své vysvobození si ale budou muset ještě počkat.

SANTIAGO DE CHILE/PRAHA Již 5. srpna došlo v severochilském dole k nečekanému závalu. Uvnitř zůstalo 33 horníků a hlavní přístupovou cestu zavalila padající skála. Záchranáři se snažili k mužům dostat, ale marně. Rodiny havířů již téměř ztratily naději, že by mohl někdo přežít.

Až na osmý pokus se povedlo důlním expertům vyvrtat úzký otvor a jím dostat do hloubky 688 metrů sondu. A stal se zázrak. Spolu s vytaženou sondou přišel v neděli večer i ručně psaný vzkaz: Jsme v pořádku. Všech nás 33.

Příbuzní spolu s chilským prezidentem, kteří u dolu čekali na nejnovější zprávy, ihned začali jásat a slavit. „Celé Chile pláče radostí,“ nechal se slyšet prezident Sebastián Piňera. Stovky lidí vyšly v neděli oslavovat i do ulic po celé zemi.

Horníci přežili 17 dní v dole na měď a zlato i díky tomu, že v hloubce jsou zásoby vody a ventilační šachty. Spolu se sondou záchranáři poslali do podzemí i malou kameru, která přinesla první záběry zavalených havířů. Na záběrech byli vidět polonazí muži (v dole se teplota pohybuje mezi 32 až 36 stupni), kteří ale podle expertů vypadali mnohem lépe, než se očekávalo. „Mnoho z nich přišlo ke kameře a přiblížili k ní svůj obličej, jako to dělají děti. V jejich očích jsme mohli vidět štěstí a naději,“ prohlásil prezident Piňera. Muži jsou uvězněni sedm kilometrů uvnitř dolu v prostoru o velikosti menšího bytu. Mají vodu, ale ne jídlo, odborníci proto odhadují, že již mohli zhubnout až o devět kilogramů.

První kontakt byl tedy navázán, tím vše ale vůbec nekončí. Dostat horníky z jejich podzemního vězení nebude jednoduché. Záchranáři totiž musí vyvrtat další tunel. „Plánujeme jim posílat jídlo a vodu, a tak je udržovat při životě do té doby, než je budeme moci vytáhnout větším otvorem,“ uvedl Andre Sougarret, šéf záchranných operací. „Vykopat šachtu o průměru 66 centimetrů bude ale trvat nejméně 120 dní,“ citovala ho BBC. Zavalení muži tak mohou zůstat v podzemí až do Vánoc.

„Bude to trvat měsíce, dostat je ven. Ale nezáleží na tom, jak dlouho to bude trvat, jen aby to mělo šťastný konec,“ prohlásil chilský prezident. Otvorem budou zavaleným mužům posílat i léky a zprostředkují jim pomocí mikrofonů kontakt s příbuznými. „Byla to sedmnáctidenní noční můra,“ citovala agentura Reuters 42letého horníka Sandra Rojase, jehož bratr, dva bratranci a synovec jsou uvězněni v dole. „Až uvidím svého bratra, řeknu mu, že ho miluju, a zasypu ho polibky,“ dodal. K podobným zázračným případům, kdy horníci přežijí v dole dlouhou dobu, nedochází často. Nicméně loni například tři havíři přežili 25 dní v zaplaveném dole na jihu Číny.

***

NEBEZPEČNÉ DOLY * Za nejnebezpečnější na světě jsou považovány čínské doly. Loni v šachtách zemřelo denně průměrně sedm lidí, což je nicméně velké zlepšení - v roce 2002 to bylo totiž třikrát tolik. Celkem si neštěstí v uhelných dolech loni vyžádala 2631 životů. *Na pomyslném druhém místě jsou doly na Ukrajině. Od rozpadu SSSR v roce 1991 v nich zahynulo více než 4000 havířů. * Poměrně častá jsou důlní neštěstí v Turecku. Při zatím nejhorší tragédii v roce 1992 zemřelo po výbuchu plynu 270 horníků. *Na americkém kontinentě dochází k důlním tragédiím často v Mexiku či v Kolumbii.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč