12. ledna 2010 18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatímco zbytek světa mrzne, jižní polokouli sužují extrémní horka

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

MELBOURNE Zatímco Evropu, Asii a Severní Ameriku trápí mrazy, na jižní polokouli panují extrémní horka. V australském Melbourne byl zaznamenán stoletý teplotní rekord a v Antarktidě naměřili vědci teploty okolo 5 až 8 stupňů nad nulou.

Během noci dosáhly teploty v Melbourne 34 stupňů Celsia. Podle statistik jde o nejteplejší noc od roku 1902. Přes den se rtuť teploměru vyšplhala na 42 stupňů. Kvůli výpadkům proudu si lidé navíc nemohli pustit klimatizaci, a řada z nich se proto rozhodla strávit noc na pláži. Kvůli pokrouceným kolejím bylo zrušeno několik vlakových spojů a úřady ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales varovaly před nebezpečím lesních požárů.

V Antarktidě je 8 stupňů nad nulou
Nezvyklá "horka" panovala i v Antarktidě, kde byly na některých místech naměřeny teploty dosahující 8,4 stupně nad nulou. Podle vědců jde o přirozený jev způsobený oblastí vysokého tlaku, která se v současné době zastavila nad jižním pólem.

Tento jev není způsoben globálním oteplováním, v důsledku by mu prý ale mohl napomoci, pokud by zamrzlé plochy, které odrážejí sluneční paprsky, ustoupily tmavé ploše oceánu, která je naopak absorbuje. Pokud se ale oblasti nízkého a vysokého tlaku opět rozpohybují, může ledu v Antarktidě naopak přibýt.

ČTK