Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zaútočili na základnu s českými poslanci

Svět

  18:33
PRAHA/KANDAHÁR - Vojenská základna v Kandaháru, kde jsou nyní na návštěvě čeští poslanci, se stala terčem raketového útoku. Informovaly o tom Novinky.cz, podle serveru však střely základnu, na níž působí čeští vojáci, nezasáhly a nikdo nebyl zraněn.

Kateřina Jacques. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

V blízkosti kandahárské základny došlo ke dvěma výbuchům. Poslanci i vojáci se pro jistotu přesunuli do krytu. Jejich bezpečnost však vážně ohrožena nebyla, a poplach byl proto posléze odvolán.

Před incidentem poslanci zaletěli vrtulníkem na tříhodinovou exkurzi předsunuté základny ležící zhruba 200 kilometrů od Kandaháru. Do Afghánistánu odletěla desítka zákonodárců ze zahraničního a branného výboru dolní komory parlamentu, a to ze stran napříč politickým spektrem. Mezi politiky, kteří se jeli seznámit se situací v misi, je například Kateřina Jacques (SZ), Jan Vidím (ODS), Tomáš Dub (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Karel Šplíchal (ČSSD).

V Afghánistánu v současnosti působí 415 českých vojáků. Senát minulý týden podpořil návrh zvýšit jejich počet na 745 osob; posílení české mise v Afghánistánu nyní závisí na souhlasu sněmovny, kde v této souvislosti zaznívají námitky opozice. Nejsilnější opoziční strana ČSSD tvrdí, že nebude souhlasit s navyšováním počtů vojáků, pokud nebude objasněno, o co se ČR v Afghánistánu snaží. O vyslání vojáků by se mělo na schůzi sněmovny hlasovat ve středu; poslanci dolní komory se mají z Afghánistánu vrátit v úterý.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!