Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zázrak. Italové se semkli do jednoho šiku. Kvůli kříži

Svět

  17:58
ŘÍM - Úterní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, podle něhož mají být zakázány kříže v italských školách, způsobilo "malý zázrak" a téměř sjednotilo Itálii v obraně tohoto symbolu.

kříž v italské škole foto: Reuters

Napsal to italský list Corriere della Sera.

Proti výnosu soudu se ostře ohradil i Vatikán. Verdikt vyvolal debaty také ve Španělsku, kde rozděluje katolíky a laiky.

"Verdikt štrasburského soudu způsobil malý zázrak: vytvořil téměř celonárodní jednotu k obraně symbolu křesťanství," napsal komentátor Massimo Franco. Rozhodnutí soudu podporuje pouze italská extrémní levice.

Moderní Evropa nám nechává jen dýně, vzdychá Vatikán
Italská pravice, která má blízko ke katolické církvi, samozřejmě proti verdiktu ze Štrasburku útočí, ale rovněž šéf hlavní opoziční formace levého středu, Demokratické strany Pierluigi Bersani vyjádřil politování nad tím, že se "zdravý rozum stal obětí práva". I další opoziční strana Itálie hodnot kritizovala "chybnou odpověď na požadavek laičnosti".

Také Vatikán se ohradil proti úternímu výroku soudu. "Evropa třetího tisíciletí nám odnímá nejdražší symboly a nechává nám pouze dýně pro svátek Halloween," prohlásil druhý muž Vatikánu, státní sekretář kardinál Tarcisio Bertone. Vyjádřil také naději, že se k protestům připojí i vlády jiných zemí, protože "tato záležitost se netýká jen Itálie". "Musíme vynaložit všechny síly, abychom symbol naší víry uchránili," vyzval Bertone všechny křesťany. S papežem Benediktem XVI. prý o této záležitosti ještě nehovořil, setkat se mají ve čtvrtek, napsala agentura AP.

"Jestliže je náboženství silné, nepotřebuje zvláštní ochranu"
List La Stampa v komentáři připomněl, že přítomnost kříže ve školách nepředepisuje žádný zákon a že italská ústava dává stejnou svobodu všem vyznáním a tím stanoví laický charakter státu. "Je pozoruhodné, že nám to musel připomenout cizí soudce," konstatoval deník. Jestliže je náboženství silné, nepotřebuje zvláštní ochranu, dodal.

Štrasburský soud v úterý dospěl k závěru, že přítomnost katolického kříže ve školách odporuje právu rodičů na vzdělávání jejich dětí podle vlastního přesvědčení a právu dětí na svobodu vyznání.

Pobouřené soukromé školy ve Španělsku
Ve Španělsku pobouřilo rozhodnutí soudu organizace sdružující soukromé školy. Ty je označily za překvapivé a nepřijatelné. "Kdyby se něco takového stalo ve Španělsku, bylo by třeba s veškerou vehemencí manifestovat," uvedly. "Itálie se nemůže vzdát své víry, protože je kolébkou katolicismu," uvedla jedna z jejich představitelek.

Naopak sdružení Laické Španělsko vyzvalo socialistického premiéra Josého Luise Zapatera, který nemá dobré vztahy s katolickou církví v mnoha otázkách, aby se štrasburským rozhodnutím inspiroval a požadoval okamžité odstranění náboženských symbolů z veřejných budov, aby se tak skoncovalo s anachronismem.

Podle mluvčí socialistů Cándidy Martínezové se ve Španělsku tato otázka již vyřešila v rámci respektování náboženského přesvědčení a osobní volby každého.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...