Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zběsilý úprk. Při běhu býků v ulicích se zranilo osm Španělů

Svět

  12:04
PAMPLONA - Osm zraněných si vyžádal nedělní běh před býky vypuštěnými do uliček severošpanělského města Pamplona. Právě nedělní běh bývá nejnavštěvovanější ze všech osmi, které se každoročně konají během devítidenních oslav svátku svatého Fermína, patrona regionu Navarra.

Oslavy svátku svatého Fermína v Pamploně foto: Reuters

Podle agentury AP v neděli běžely před rohatými kopytníky ze slavného chovného statku Miura tisícovky odvážlivců, z nichž osm bylo zraněno, ale nikdo nebyl nabrán na rohy. Několik běžců však v davu zakoplo a upadlo.

Místní nemocnice informovala, že ošetřila osm lidí s lehčími zraněními, mezi nimiž však byla i zlomenina ruky nebo lebeční kosti. Experti, kteří běh komentují pro televizní stanici TVE odhadli, že nedělního běhu se zúčastnilo kolem 3 500 lidí.V předchozích dnech si "encierros", jak se běhům před býky v ulicích říká, vyžádaly vždy tři až čtyři lehce zraněné. Při sobotním běhu jeden býk nabral na rohy za nohu třiadvacetiletého Francouze, ale ani ten nebyl zraněn vážně.

Oslavy svátku svatého Fermína v Pamploně

Svátek sv. Fermína

Svátek svatého Fermína v Pamploně. Řadu návštěvníků zkrápěl v horku i déšť z místní fontány.Jak se Pamplona připravovala na vypuštění býků? Podívejte se na fotogalerii.

K světové proslulosti svatofermínských oslav přispěl Ernest Hemingway svými reportážemi a novelou Fiesta. Tradice úprků před býky, které jsou jen jednou z mnoha atrakcí oslav, sahá do 19. století, když byli býci přesouváni do arén před konáním koridy.

Oslavy svátku svatého Fermína v Pamploně

Mezi běžci bývá v některých letech zraněno i 200 až 300 lidí, z toho asi tři procenta vážně. Od roku 1911, odkdy jsou vedeny oficiální záznamy, přišlo dokonce při bězích 15 lidí o život.

Běh na trati dlouhé přibližně 848 metrů mezi býčí ohradou a arénou trvá obvykle zhruba tři minuty. Býci jsou do ulic starého města vypouštěni vždy v 8:00 SELČ.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat