29. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozzuření Maďaři táhnou proti Orbánovi. Chce jim zpoplatnit internet

Deseti tisíce lidí demonstrovaly v Budapešti proti návrhu zdanit internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deseti tisíce lidí demonstrovaly v Budapešti proti návrhu zdanit internet. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ/PRAHA Za poslední dva roky nepamatuje Budapešť větší demonstrace. Vyvolal je nápad maďarské vlády v čele s Viktorem Orbánem zpoplatnit internet. Před lety přitom podobný návrh nynější vládní strana ostře kritizovala. Podle kritiků chce vláda novým zákonem po zásahu do médií přiškrtit zbývající svobodný prostor.

V úterý se do ulic Budapešti vydalo kolem 100 tisíc lidí, kteří protestovali proti plánované internetové dani. Ta by rozšířila spornou telekomunikační daň, kterou Maďarsko zavedlo před dvěma lety na internetové služby. Zněla zde hesla jako „svobodná země, svobodný internet“ či „nepotřebujeme internetovou daň“, informuje server Budapester.hu, který demonstraci sledoval online až do pozdních hodin.

Ještě hodinu po skončení oficiální demonstrace (tedy před desátou večerní) se před budovou parlamentu sešly až dva tisíce lidí. Do připraveného mikrofonu mohl každý sdělit svůj názor. „Tady už nejde jen o internetovou daň, na prostranství před parlamentem se schází jednoznačně demonstrace proti vládě,“ uzavírá online reportáž Budapester. Už v nedělní večer se v Budapešti shromáždilo více než deset tisíc lidí,

ČTĚTE TAKÉ:

Protože vládě chybí peníze na správu státu, navrhla, aby poskytovatelé internetového připojení platili daň ve výši 150 forintů (13,50 Kč) za jeden gigabajt přenesených dat. Mnoho lidí se proto obávalo, že poskytovatelé internetu přenesou náklady na ně.

„Je to totálně šílené. Já za měsíc využiju kolem 40 GB, což by bylo 20 euro,“ říká maďarský student G. Szemerszki.

Lidé v Budapešti protestují proti plánovanému zdanění internetu.

Lidé v Budapešti protestují proti plánovanému zdanění internetu.

Den po rozsáhlé demonstraci, která se uskutečnila v neděli, přišel Antal Rogan, vedoucí parlamentní skupiny Fidesz, s úpravou plánovaného zákona. Navrhuje, že hranice poplatků bude pro běžné uživatele 700 Ft (kolem 2 eur) a pro podnikatele 5000 Ft (kolem 16 euro), píše maďarský server index.

Změna tváře Fidesz

„Zajímavé je hlavně to, že před šesti lety chtěla internetovou daň zavést levice (MSZP; Maďarská socialistická strana) a jejich opozice (dnešní vláda) je kritizovala, že je to nelidské,“ připomíná Simercely.

Maďarský premiér Viktor Orbán hovoří na předvolebním mítinku své strany Fidesz.

Maďarský premiér Viktor Orbán hovoří na předvolebním mítinku své strany Fidesz.

„Zdanění internetu je jednoznačně nadbytečné, neuvážené a špatné, protože dále prohlubuje již teď v Maďarsku existující digitální propast a uzavírá se novým uživatelům internetu,“ řekl před šesti lety Zsolt Nyitrai, vedoucí informačního a telekomunikačního oddělení strany Fidesz (viz web Fidesz), a to na konferenci, kterou jeho strana uspořádala jako výzvu ke stažení návrhu na internetovou daň.

Předlohou zákona se v úterý začal zabývat parlament, v němž má vládní koalice dostatek hlasů ke schválení tohoto, v Evropě ojedinělého, kroku. V neděli dali demonstranti vládě lhůtu dva dny, aby návrh zákona, který počítá se zdaněním datového přenosu na webu od příštího roku, stáhla. To ale zatím neučinila. 

 

 

Šárka Holanová, Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz