Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
18. března 2013 10:11, aktualizováno  12:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nespravedlivé a nebezpečné, zlobí se Putin kvůli Kypru

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

NIKÓSIE  Do plánovaného zdanění bankovních vkladů na Kypru se opřel ruský prezident Vladimir Putin. Krok eurozóny, jež si zdanění nárokuje výměnou za finanční pomoc deseti miliard eur, označil za nespravedlivé, neprofesionální a nebezpečné. Ruské firmy a ruští občané mají v bankách na Kypru uloženo kolem 20 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun).

Podle ratingové agentury Moody's měly k 1. září loňského roku ruské firmy na Kypru přibližně 19 miliard dolarů. Dalších asi 12 miliard dolarů by podle ní mohly představovat aktiva ruských bank v kyperských institucích.

Pomoc eurozóny

Eurozóna poskytne pomoc Kypru deseti miliard eur výměnou za jednorázové zdanění malých i velkých střadatelů. Podle bezprecedentní dohody musí Kypr vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100.000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších.

Mimořádná schůze parlamentu k hlasování o zdanění vkladů měla začít dnes v 15:00. Podle zdroje agentury Reuters z eurozóny však parlament hlasování přesunul na úterý, aby měl více času k jednání

Ruská verze časopisu Forbes však pracuje s celkovým odhadem osm až 35 miliard eur. Pokud by se potvrdilo vyšší číslo, mohli by Rusové přijít za jediný den až o 3,5 miliardy eur (90 miliard korun), připomíná časopis.

Podle bezprecedentní dohody s EU musí Kypr vybrat jednorázovou daň 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100.000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších. Oplátkou dostane pomoc v objemu až deseti miliard eur (asi 256 miliard Kč).

Protesty v hlavním městě Kypru. 'Merkelová, ukradla jsi naše úspory,' stojí na baneru před parlamentem v Nikósii.

Protesty v hlavním městě Kypru. 'Merkelová, ukradla jsi naše úspory,' stojí na baneru před parlamentem v Nikósii.

Negativními ohlasy dohoda eurozóny sklidila i v deníku Financial Times. "Evropa zpackala další záchranný plán". Sotva eurozóna začala směřovat správným směrem ve svém boji se stále se měnící dluhovou krizí, vrátila se ke své staré neřesti. "Když se její člen začal topit, nehodila mu záchranný pás, ale dala mu na krk mlýnský kámen," napsal list v redakčním komentáři. Deníku vadí, že plán neprovází restrukturalizace kyperských bank a že přináší politická rizika.

Zrada
Rozhodnutí porušilo ducha pojištění vkladů, podle něhož jsou vklady v unijních bankách bezpečné do úrovně 100.000 eur. "Neodpustitelně tak zradilo ty, kdo mají nejvíc co ztratit a nejméně za něco mohou," píše ekonomický deník a dodává, že  největší riziko plánu pro Kypr je politické. "Předpis univerzálního utahování opasků kombinovaný s přístupem v rukavičkách k velkým investorům do bank je pro evropské voliče stále více toxičtější. Lídři právě přilili oleje do ohně," uzavřely Finacial Times. .

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.