Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Australance vyoperovali z mozku hlístici, osmicentimetrový červ byl živý

Svět

  7:03aktualizováno  9:22
Australští lékaři vyoperovali živou hlístici dlouhou osm centimetrů z mozku ženy, která trpěla depresemi a zapomnětlivostí. Po konzultaci s odborníky zjistili, že se jedná o druh Ophidascaris robertsi a tento parazit obvykle napadá krajty. Výskyt u člověka byl zjištěn poprvé na světě, informoval zpravodajský server The Guardian.

Pacientkou byla 64letá žena z Nového Jižního Walesu, která byla poprvé hospitalizována na začátku roku 2021 poté, co ji tři týdny trápily bolesti břicha a průjem, uvedl deník.

Po těchto symptomech se přidal suchý kašel, horečka a noční pocení a do roku 2022 přibyla také zapomnětlivost a deprese.

Tehdy ji lékaři z místní nemocnice poslali do Canberry, kde magnetická rezonance mozku zjistila anomálii vyžadující chirurgický zákrok. Neurochirurgové ovšem rozhodně nečekali, že onou abnormalitou bude stále ještě se kroutící červ.

„Jen jsem si pomyslela: ‚Co to je? To nedává žádný smysl. Ale je to živé a hýbe se to,‘“ líčí neurochirurgyně Hari Priya Bandiová. „Všem se nám v tu chvíli udělalo trochu špatně.“

Lékař Sanjaya Senanayake zaměřující se na infekční onemocnění, který je spolu s Bandiovou autorem článku o tomto zvláštním nálezu, promluvil v rozhovoru pro australskou televizní stanici Australian Broadcasting Corp.

„Pacientka se léčila se záhadným onemocněním. Nebyli jsme schopni najít parazita, který by to způsoboval, a pak se z ničeho nic objevila velká bulka v přední části mozku,“ řekl Senanayake. „Bandiová tu věc zvedla kleštěmi. Pořád se kroutila. Všichni na operačním sále byli naprosto ohromeni.“

Pacientka žije v oblasti poblíž jezera, kterou obývají krajty kobercové. Přestože s hady nikdy nepřišla přímo do styku, často chodila k jezeru sbírat rostliny na vaření včetně čtyřboče rozložité, která se používá jako náhrada špenátu.

Lékaři a vědci soudí, že se larva parazita mohla dostat v trusu krajty na rostliny, a do těla pacientky tak pronikla přímo po kontaktu s rostlinami, anebo po jejich požití.

Autoři: ,