22. května 2017 8:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ze Saúdské Arábie do Izraele. Trump se pokusí oživit mírová jednání

Americký prezident Donald Trump s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem po... | foto: Reuters

Jeruzalém Den po účasti na summitu arabských státníků zavítá v pondělí Donald Trump v rámci své první zahraniční cesty do Izraele. Část místních médií sice opatrně mluví o tom, že by mohl oznámit obnovení mírových rozhovorů, další však upozorňují, že půjde především o to, aby se americký prezident ve složité problematice izraelsko-palestinských vztahů zorientoval.

Nový šéf Bílého domu se po nástupu do úřadu netajil ambicí pokusit se o zprostředkování mírové dohody. Na něm si vylámalo zuby několik jeho předchůdců. Trump, který dává najevo vstřícnější přístup k Izraeli než jeho předchůdce Barack Obama, se v pondělí sejde s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Schůzku s vůdcem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem má na programu v úterý.

Snahu o smířlivý přístup k oběma stranám podle analytiků dokazuje fakt, že se Trump rozhodl během cesty nevyjádřit ke zvažovanému přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, které vadí Palestincům.

Trumpův tým, do něhož patří i jeho zeť a zastánce úzké spolupráce s Izraelem Jared Kushner, dával před cestou najevo opatrný optimismus v otázce možného prezidentova pozitivního působení na vývoj vztahů Izraele a Palestinců.

Trumpova návštěva Saúdské Arábie.
Americký prezident Donald Trump na návštěvě Saúdské Arábie.

Z Izraele se však během Trumpovy víkendové návštěvy Saúdské Arábie ozvaly kritické hlasy ohledně rekordního zbrojního kontraktu Američanů s muslimskou zemí, kterou židovský stát považuje za jedno z možných nebezpečí pro svou existenci.

Vstřícné gesto vůči Trumpovi

Izraelská vláda v neděli schválila řadu kroků, které mají usnadnit život Palestincům žijícím na okupovaných územích. Oznámila to v pondělí agentura AFP s odkazem na sdělení izraelských úřadů. Opatření jsou vstřícným gestem vůči prezidentu USA Donaldu Trumpovi, který v pondělí přijíždí do Izraele na návštěvu.

Vláda USA se snaží přesvědčit obě strany izraelsko-palestinského konfliktu ke vstřícnosti, což by mělo vést k obnovení mírových rozhovorů. Nová opatření byla „přijata na žádost prezidenta USA jako krok k posílení důvěry,“ uvedla AFP s odvoláním na prohlášení kabinetu.

Jedním z přijatých kroků je rozšíření provozu na takzvaném Allenbyho mostě, který spojuje okupovaný Západní břeh Jordánu s Jordánskem. Most bude nyní k dispozici nepřetržitě, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Izrael po obsazení Západního břehu před padesáti lety kontroluje všechny přechody z tohoto území do sousedního Jordánska.

Vláda se rovněž rozhodla rozšířit provozní dobu na přechodu u města Tulkaram na severu Západního břehu. Denně touto cestou směřují do Izraele za prací desetitisíce Palestinců. Uvolněna byla také některá pravidla pro využití půdy a stavebních pozemků, sdělil AFP bez dalších podrobností izraelský vládní úředník.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz