22. června 2017 12:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ze smrti polského řidiče u Calais je obviněna čtveřice migrantů, která postavila zátarasy

Migranti u plotu ohraničujícího přístup k Eurotunelu.  V pozadí policejní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti u plotu ohraničujícího přístup k Eurotunelu. V pozadí policejní... | foto: Reuters

LILLE Francouzské úřady obvinily čtyři přistěhovalce z odpovědnosti za smrt řidiče polské dodávky, který se počátkem týdne na dálnici do Calais na severu Francie zabil při srážce se stojícím kamionem. Tomu v jízdě překážely zátarasy, které položila na vozovku skupina migrantů. Snažili se totiž proniknout do vozu, který směřoval do Británie. Jak ve čtvrtek informovala s odvoláním na justiční zdroje agentura AFP, dva Afghánci a dva Eritrejci byli vsazeni do vazby, kde budou čekat na soud.

Překážky na dálnici pomáhalo klást i několik dalších Eritrejců a jeden Etiopan, kteří jsou ale ve věku od 13 do 16 let, takže se na ně za vzniklou situaci nevztahuje trestní zodpovědnost. Také proto ani v jejich případě nežádala prokuratura soud o povolení uvalit na ně vazbu. Tam naopak skončili oba obvinění Eritrejci, kterým už 16 bylo, i když dospělí ještě také nejsou. Zadržení Afghánci jsou dospělí.

Šlo o první případ úmrtí řidiče v souvislosti s podobnými zátarasy. Přistěhovalci se tímto způsobem snaží zpomalovat nákladní auta v naději, že se do nich dostanou, aby tak překonali Lamanšský průliv a dorazili do Británie. Nedávno zahynul na silnici i jeden přistěhovalec, kterého srazilo osobní auto s britským řidičem.

Případy kladení zátarasů na dálnici u Calais se od jara opět množí. Přes zimní období jich bylo mnohem méně, což ovlivnilo i zrušení divokého tábořiště známého jako Džungle, kde bivakovaly tisíce migrantů. Francouzské úřady se pokusily osazenstvo tábora rozvézt do ubytoven a kempů po celé zemi. Přistěhovalci se ale po menších skupinách ke Calais opět vracejí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz