10. listopadu 2016 13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ze Zlína až do Trump Tower. Česká stopa v životě nového prezidenta USA

Bývalá žena Donalda Trumpa Ivana Trumpová (rozená Zelníčková). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá žena Donalda Trumpa Ivana Trumpová (rozená Zelníčková). | foto: ČTK

PRAHA Říká se, že jakmile Češi vyjedou za hranice, nechtějí tam žádné další Čechy vidět ani slyšet. České stopy v cizině, notabene ty úspěšné, ale milují. Jedna z nich teď zamíří rovnou do Oválné pracovny Bílého domu.

Ivana Trumpová tam bude mít jistě dveře otevřené, přestože se s Donaldem Trumpem před více než dvaceti lety rozvedla. V horečné kampani to byla totiž ona, kdo novému prezidentovi Spojených států radil.

„Mluvili jsme spolu před i po některých jeho vystoupeních. Zeptal se mě, co si o nich myslím,“ pověděla rodilá Češka v dubnu magazínu New York Post. Její rada tehdy zněla: „Buď víc klidný.“ „Ale Donald neumí být klidný. Je velmi přímý. Říká věci tak, jak jsou,“ pokračovala. I proto věří, že její exmanžel bude skvělý prezident.

Ivana Trumpová se narodila jako Ivana Zelníčková ve Zlíně za časů, kdy se musel jmenovat Gottwaldov. Už v šesti letech začala závodně lyžovat. Jako náhradnici jí v dospělosti údajně těsně unikla účast na zimní olympiádě v Sapporu v roce 1972. Později se také provdala za rakouského lyžaře Alfreda Winklmeiera, ani ne tak z lásky, ale proto, aby mohla vycestovat ze socialistického Československa. Však také manželství netrvalo dlouho a Ivana odjela za moře, nejprve do Kanady.

Miliardáře Donalda Trumpa okouzlila činorodá blondýnka v roce 1976, kdy se už více než lyžování věnovala modelingu. V New Yorku zrovna v luxusní restauraci čekala se svými kamarády na stůl. „Jsem Donald Trump a vidím, že hledáte stůl. Můžu vám pomoct.“ Ivana pro New York Post dále vyprávěla: „Otočila jsem se na své přátele a říkám: Dobrá zpráva je, že dostaneme stůl. Špatná, že tenhle chlápek u něj s námi bude sedět.“

Svatba následovala o rok později. Z manželství trvajícího 16 let vzešly tři děti – Donald Junior, Ivanka a Eric. Donald hrál letos nezanedbatelnou roli v otcově kampani, Ivanka je modelkou a podnikatelkou a Eric se stará o rodinnou firmu Trump Organization. Mimochodem, první z nich prý mluví plynně česky. Na počest svého dědy, Miloše Zelníčka, který ho učil lovit a rybařit, pojmenoval jednoho ze svých synů Tristan Milos.

Donald Trump v roce 1988 po boku boxerského šampiona Mika Tysona, kterého často...
Bývalý hráč amerického fotbalu Herschel Walker si potřásl rukou s Donaldem...

Právě kvůli tchánovi také Donald Trump dokonce do Zlína přijel. V roce 1990 na jeho pohřeb. S Ivanou se rozvedli o dva roky později, kvůli Donaldově nevěře. Toho, že by dával přednost dětem z dalších manželství, se Ivana nebála. „Než ty dospějí k rozumu, moje děti už budou mít Doníka plně v rukách,“ řekla Ivana podle Karla Muzikáře staršího, českého podnikatele, který měl k miliardářské rodině blízko.

Mimochodem velmi vřelý vztah k Trumpovi měla jeho tchyně Marie Zelníčková. A její sympatie k nyní již bývalému zeti evidentně přetrvaly. „Doník je nejhodnější člověk na světě, jsme přátelé už 39 let,“ prozradila serveru iDNES.cz letos v březnu.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky