Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zůstaneme s vámi, prohlásil Biden. Ukrajině slíbil další vojenskou pomoc

Svět

  7:13aktualizováno  7:37
Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy korun). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Státníci se dohodli na tom, že USA Ukrajině pomůže před zimou posílit její protivzdušnou obranu. Zelenskyj přiletěl na návštěvu Kanady, kde se setká s premiérem Justinem Trudeauem.

První americké tanky M1 Abrams budou na Ukrajinu dodány už příští týden. Zelenskyj se ve čtvrtek setkal s americkými zákonodárci a navštívil Pentagon. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Biden mimo jiné uvedl, že míru stojí v cestě pouze Rusko, které místo snahy konflikt ukončit shání další zbraně v Íránu a Severní Koreji. Připomněl, že Moskva použije zimu proti Ukrajině jako zbraň.

„Jsme s vámi a zůstaneme s vámi,“ řekl Biden Zelenskému a zavázal se podporovat protikorupční reformy. Zelenskyj za balíček poděkoval. „Obsahuje přesně to, co naší vojáci nyní potřebují,“ řekl.

Ukrajinský prezident dále uvedl, že se s Bidenem dohodli na konkrétních krocích k rozšíření vývozu obilí z Ukrajiny, který komplikuje ruská blokáda a napětí se sousedním Polskem. Bližší podrobnosti ale nerozvedl.

„Stejně jako jsme nyní odhodláni pomoci Ukrajině bránit se, jsme odhodláni pomoci jí i v budoucnu při obnově a rekonstrukci, včetně podpory reforem, které budou bojovat proti korupci,“ řekl Biden.

Americký prezident dále uvedl, že Washington pošle Ukrajině také druhý systém protivzdušné Hawk od společnosti Raytheon a související vybavení.

Zelenskyj před setkání s Bidenem jednal v americkém Kongresu. Na rozdíl od své první návštěvy ve Washingtonu v loňském roce však na plénu amerického parlamentu nevystoupil a hovořil se zákonodárci za zavřenými dveřmi. Následně navštívil Pentagon. Zelenskyj podle agentury Reuters označil svá dnešní jednání s americkými zákonodárci za přímá a konstruktivní.

„Toto setkání přichází ... těsně poté, co Rusko zahájilo další brutální vlnu náletů na pět měst na Ukrajině, které zasáhly kritickou civilní infrastrukturu a mnoho lidí v různých částech země se kvůli tomu ocitlo bez elektřiny,“ připomněl dnes na briefingu bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.

Od ruské invaze v únoru 2022 poslaly USA na pomoc Zelenského vládě zhruba 113 miliard dolarů bezpečnostní a humanitární pomoci.

Zelenskyj míří do Kanady

„Během návštěvy Kanady Zelenskyj navštíví kromě metropole Ottawy také Toronto, kde se setká se zástupci kanadských podniků s cílem posílit investice soukromého sektoru do budoucnosti Ukrajiny, uvedl úřad kanadského premiéra.

„Kanada nadále rozhodně podporuje ukrajinský lid v boji za jeho suverenitu a demokracii, jakož i naše společné hodnoty, jako je respekt k právnímu státu, svoboda a sebeurčení,“ uvedl Trudeau v prohlášení. „Těším se, že budu moci přivítat prezidenta Zelenského v Kanadě,“ dodal před příletem ukrajinského prezidenta.

V červnu Trudeau podnikl neohlášenou cestu do Kyjeva, kde se poklonil památce ukrajinských vojáků padlých v boji proti proruským a ruským silám od roku 2014, setkal se se Zelenským a promluvil v ukrajinském parlamentu.

Kanada, která je členem NATO, poskytuje Kyjevu vojenskou a finanční pomoc od počátku ruské invaze loni v únoru. Připojila se také k dalším západním spojencům, kteří na Rusko kvůli této agresi uvalili sankce.

„Od začátku brutální ruské invaze na Ukrajinu Kanada přijala více než 175 tisíc Ukrajinců,“ uvedl ve čtvrtek úřad premiéra. Kanada nicméně nemá tak velké zásoby vojenského materiálu jako Spojené státy nebo Německo, které by mohla napadené zemi poskytnout, píše Reuters.

Od začátku ruské invaze dostala Ukrajina od Kanady podporu v objemu osmi miliard kanadských dolarů (asi 136 miliard korun), z toho asi čtvrtinu tvoří vojenský materiál a vybavení.

Kanada je po Ukrajině a Rusku třetí zemí na světě co do počtu obyvatel s ukrajinským původem. V asi 38milionové Kanadě žije přes 1,4 milionu lidí s ukrajinskými kořeny.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!