Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Vzorný vůdce. Zelenskyj přijel do Polska pro 14 stíhaček a Řád bílé orlice

Svět

  8:45aktualizováno  20:35
Boj o svobodu nelze vyhrát jen částečně, vítězství ale není daleko, řekl ve Varšavě ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil, že každá vítězná bitva Ukrajinců ve válce proti Rusku chrání i nezávislost Polska. „Na Polsko se vždy můžete spoléhat,“ slíbil polský prezident Andrzej Duda. Ruskou agresi označil za důsledek dřívější západní politiky ústupků vůči Rusku.

„Společně posíláme jasný vzkaz do Moskvy, do Kremlu: Nepovede se vám nás rozhádat. Nepovede se vám nás rozdělit. Nikdy více!“, zdůraznil Duda před davem lidí před Královským zámkem v centru Varšavy, kde se oba prezidenti večer znovu setkali.

„Rusko nevyhraje nad Evropou, když Ukrajinec a Polák stojí bok po boku,“ prohlásil Zelenskyj, který ve Varšavě opakovaně děkoval Polsku a Polákům za podporu ve válce proti Rusku a za přijetí ukrajinských uprchlíků.

Ukrajinský prezident naznačil, že Polsko by mohlo pomoci vytvořit koalici západních států, která by jeho zemi dodala bojové letouny, podobně jako Varšava již přispěla k zahájení dodávek moderních západních tanků.

Zelenskyj již po uvítání v prezidentském paláci uvedl, že jeho návštěva je gestem vděčnosti. Ukrajina od loňského února čelí ruské vojenské agresi a Polsko patří ke státům, které napadenou zemi nejvíce podporují.

Duda po jednání řekl, že Polsko poslalo na Ukrajinu čtyři stíhací letouny MiG-29, další čtyři kusy tam směřují a Varšava je připravena poskytnout ukrajinskému letectvu ještě dalších šest letadel, která se nyní připravují.

„Předpokládáme, že by mohly být předány poměrně brzy,“ uvedl na společné tiskové konferenci polský prezident, podle něhož tak Polsko Ukrajině může nyní celkem předat 14 letounů MiG-29. Varšava v březnu oznámila, že předá Ukrajině čtyři bojové letouny MiG-29, stejný počet stíhaček tohoto typu předalo Kyjevu i Slovensko.

Polský prezident dnes podle agentury Reuters dále uvedl, že Polsko usiluje o získání dodatečných bezpečnostních záruk pro Ukrajinu na červencovém summitu NATO v litevském Vilniusu, které mají posílit vojenský potenciál země.

„Moje návštěva Polska je gestem vděčnosti. Děláte pro Ukrajinu všechno možné, posilujete nás na bojišti. Děkuji vám za podporu našeho členství v Evropské unii,“ řekl později Zelenskyj podle polských médií, přičemž rovněž Dudovi děkoval za polskou podporu pro vstup Ukrajiny do NATO.

Podle úřadu polského prezidenta spolu oba státníci jednali mimo jiné o tom, jak udržet jednotu a podporu Západu pro Ukrajinu a dotkli se rovněž ekonomických nebo historických témat, napsal polský server Onet.

Zelenskyj obdržel od Dudy nejstarší a nejvyšší polské vyznamenání, takzvaný Řád bílé orlice. Podle kanceláře polského prezidenta ho získal za zásluhy o prohloubení polsko-ukrajinských vztahů, službu bezpečnosti nebo ochraně lidských práv. „Neopustil jste Ukrajinu ani své krajany. Jste vzorem vůdcovství,“ řekl Duda při ceremonii.

Oficiální návštěva ukrajinského prezidentského páru v Polsku začala před polednem slavnostním uvítáním na nádvoří prezidentského paláce prezidentem Dudou a první dámou Agatou Kornhauserovou-Dudovou. Zatímco polský prezident a první dámy obou zemí byli oblečeni ve formálních šatech, ukrajinský prezident měl na sobě svou typickou tmavou mikinu a khaki kalhoty.

„Problém polských rolníků vyřešíme“

Zelenskyj ve středu jednal také s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Ukrajinský prezident po setkání uvedl, že se podařilo najít řešení problému polských rolníků, znepokojených dovozem ukrajinského obilí.

„Nalezli jsme východisko. V nejbližších dnech, týdnech vyřešíme všechny záležitosti. Mezi tak blízkými partnery a faktickými přáteli, jakými je Polsko a Ukrajina, nemohou být problémy,“ zdůraznil.

Onet dříve napsal, že polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk ve středu rezignoval v reakci na protesty zemědělců v souvislosti se zvýšeným dovozem ukrajinského obilí. Polští rolníci si stěžují na to, že polský trh zaplavila levnější ukrajinská produkce.

„Rezignoval jsem na funkci ministra zemědělství a rozvoje venkova, když jsem viděl, že základní požadavek zemědělců Evropská komise nesplní,“ prohlásil dnes na tiskové konferenci Kowalczyk. Komise podle něj zveřejnila návrh na prodloužení dovozu obilí z Ukrajiny bez cla a bez kvót o další rok, tedy do června 2024, píše Onet. Polští rolníci požadovali zavedení dovozního cla.

Podle Onetu polští zemědělci kritizují politiku kabinetu a vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) doufá, že změna na postu ministra zklidní náladu na venkově a otevře cestu k dalším jednáním.

Polsko povolilo tranzit ukrajinských zemědělských produktů, aby pomohlo zemi, která se brání ruské agresi. Ukrajinské obilí má být přes Polsko převáženo nebo v zemi skladováno, aby se dostalo na mezinárodní trhy, napsala agentura AP. Polští zemědělci však tvrdí, že ukrajinské produkty se místo toho ocitají na polském trhu, což způsobuje pokles místních cen. Na podobný problém upozorňují zemědělci i v dalších zemích Evropské unie.

Premiéři Polska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska minulý týden v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové navrhli obnovení cel a kvót na ukrajinské zemědělské produkty v případě, že příliv těchto produktů snižující ceny na unijních trzích nebude možné zastavit jiným způsobem. Komise tento týden uvedla, že chystá další podporu pro zemědělce ze zemí, jejichž pěstitelé si stěžují na údajné zhoršení odbytu kvůli nasycení trhu levnou ukrajinskou pšenicí.


Autoři: ,