Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelenskyj se v Římě sešel s premiérkou Meloniovou, poté zamířil do Vatikánu

Svět

  15:09aktualizováno  18:52
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu přiletěl do Říma. Setkal se s italským prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou. „Jsme plně na vaší straně,“ řekl na úvod setkání italský prezident, který se poté přesunul do Vatikánu. V neděli pak odletí do Německa.

Itálie plně podporuje Ukrajinu v jejím odporu proti ruské invazi, řekl na úvod setkání ukrajinskému prezidentu Volodymyrovi Zelenskému jeho italský protějšek Sergio Mattarella v Kvirinálském paláci.

„Je mi ctí, že jste přijel do Říma,“ řekl Mattarella Zelenskému v projevu, který odvysílala italská televize. „Požádal jsem o opětovné setkání s vámi po našem rozhovoru před lety. V tomto odlišném stavu věcí jsme plně na vaší straně,“ dodal italský prezident.

Jeho slova potvrdila i italská premiérka. „Itálie bude nadále podporovat Ukrajinu i vojensky, řekla po jednání se Zelenským v Římě. Podle něj se jednalo o protivzdušné obraně.

Do Říma přiletěl Zelenskyj v sobotu ráno. Na letišti Ciampino ho přivítal šéf italské diplomacie Antonio Tajani. Při cestě k prezidentskému paláci míjela Zelenského kolona skupinky s ukrajinskými vlajkami. Jedna osoba držela v ruce nápis odsuzující Rusko.

Lidé s ukrajinskými vlajkami a nápisem "Vítejte, prezidente. Sláva Ukrajině" se...

Zelenskyj, jehož letadlo nad italským vzdušným prostorem doprovázely stíhačky, měl být před cestou do Německa také hostem populární italské televizní talk show.

„Dnes v Římě. Setkám se prezidentem Sergiem Mattarellou, premiérkou Giorgiou Meloniovou a s papežem,“ napsal Zelenskyj na Twitteru už ráno. „Důležitá návštěva na cestě k vítězství Ukrajiny,“ dodal.

Za papežem, a poté do Německa

Zahraniční cesty ukrajinského prezidenta obvykle podléhají utajení a podrobnosti jsou jasné až ve chvíli, kdy státník dorazí na místo. Po spekulacích médií ale kancelář italského prezidenta potvrdila, že Mattarella má Zelenského v sobotu přivítat v Kvirinálském paláci. S Meloniovou jednal Zelenskyj už v únoru v Kyjevě.

Zelenskyj se v sobotu také sešel i s papežem Františkem o jejichž návštěvě zahraniční média spekulovala. Papež měl prezidenta Ukrajiny přijmout na soukromé audienci a jednat také měl s vatikánským tajemníkem pro styky se státy Paulem Gallagherem. S hlavou katolíků se ukrajinský prezident sejde poprvé od začátku ruské invaze.

Audienci u papeže Františka Zelenskyj označil za velkou poctu. Prezident také uvedl, že papežovi představil ukrajinský plán na dosažení míru. „Navíc jsem požádal o odsouzení ruských zločinů na Ukrajině. Nelze totiž klást na stejnou úroveň oběť a agresora,“ uvedl ukrajinský prezident. Dodal, že je papežovi vděčný za pozornost, kterou věnuje „tragédii milionů Ukrajinců. „Mluvil jsme o desítkách tisíc deportovaných ukrajinských dětí. Musíme vyvinout veškerou snahu, aby se vrátily domů,“ napsal Zelenskyj.

„Oba se shodli na potřebě pokračovat s humanitárními činnostmi na podporu obyvatelstva,“ řekl po jednání vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Podle něj papež zdůraznil „naléhavou potřebu činů lidskosti vůči nezranitelnějším lidem, nevinným obětem konfliktu“. Papeže se za dosažení míru na Ukrajině neustále modlí k bohu, dodal Bruni.

Jednání mezi papežem Františkem a ukrajinským prezidentem Zelenskym trvalo 40 minut, což je podle italské veřejnoprávní televize RAI nadprůměrná délka. „Jednání mezi čtyřma očima o míru,“ napsal na twitteru o setkání papeže a ukrajinského prezidenta blízký Františkův spolupracovník Antonio Spadaro.

V televizi RAI Zelenskyj také uvedl, že není ochoten jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jediným řešením je podle něj protiofenziva. „Až budeme na hranici s Krymem, tak podpora Putinovi v Rusku ochabne a on bude muset hledat nějaké východisko. Chybí jen málo,“ uvedl.

Papež daroval ukrajinskému prezidentovi malou sošku s podobou olivové ratolesti, což je jeden ze symbolů míru. Zelenskyj papežovi předal ikonu Panny Marie namalované na neprůstřelné vestě.

Papež František opakovaně kritizuje od začátku ruské agrese válku na Ukrajině a vyzývá ke konci bojů. Ukrajinský národ označil za „mučednický“. Kriticky se však vyjadřoval i k dodávkám zbraní, které Ukrajina dostává od západních států. Papež nedávno oznámil, že Vatikán připravil svou mírovou misi, žádné další detaily však nezveřejnil. František také uvedl, že Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska. Těch má být podle Zelenského nejméně 19 tisíc, skutečný počet ale může být i mnohonásobně vyšší.

Zelenskyj naposledy jednal s papežem před začátkem ruské invaze. Od konce února roku 2022, kdy začala válka, s papežem jednal po telefonu. Kyjev pozval papeže na návštěvu Ukrajiny. Na konci dubna jednal ve Vatikánu ukrajinský premiér Denis Šmyhalo.

Setkání s papežem bude nejvýznamnější částí Zelenského pobytu v Itálii, napsala agentura Reuters. S papežem se již dříve setkal ve Vatikánu v roce 2020 a od začátku ruské invaze si několikrát telefonovali.

Otazníky visely i nad následnou cestou Zelenského do Německa. Původně se spekulovalo o tom, že do Berlína přijede ještě v sobotu. Odpoledne ale agentura DPA s odkazem na vládní zdroje uvedla, že z Itálie se Zelenskyj přesune do Německa až v neděli.

Tam se setká s kancléřem Olafem Scholzem a následně odletí do západoněmeckých Cách, aby převzal Cenu Karla Velikého pro osobnosti, které se mimořádně zasloužily o jednotu Evropu, uvedla začátkem května německá média.

22. března 2022

Ukrajina se od loňského února brání ruské invazi, při které Kyjev spoléhá na západní vojenskou, politickou i finanční pomoc. Zelenskyj proto nedávno navštívil i Helsinky nebo Haag.

Autoři: ,