Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj zamíří do Bílého domu, obdržel pozvání od Bidena, tvrdí zdroje z USA

Americký prezident Joe Biden (vlevo) přiletěl nečekaně do Kyjeva, setkal se s prezidentem Volodymyrem Zelenským. (20. února 2023) foto: ČTK

Bílý dům a Kongres Spojených států navštíví ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pravděpodobně příští týden. Mimo to se chystá do New Yorku na zasedání Valného shromáždění OSN. O plánovaném setkání s Bidenem ve čtvrtek informovala americká média na základě zpráv od zdrojů Bidenovy administrativy.
  7:05

Zelenského cesta, o které informovala agentura AP, přichází v době, kdy Kongres projednává poskytnutí další vojenské a humanitární pomoci Ruskem napadané Ukrajině ve výši až 21 miliard dolarů (484 miliard Kč). Spojené státy dosud Kyjevu na obranu před ruskou agresí poskytly pomoc ve výši 43,7 miliardy dolarů (973 miliard Kč)

Představitel Bidenovy administrativy, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, uvedl, že se Zelenskyj setká s americkým prezidentem v Bílém domě ve Washingtonu příští čtvrtek. Chystanou návštěvu ukrajinského prezidenta v Kapitolu agentuře AP potvrdili dva nejmenovaní asistenti v Kongresu.

Náplň jednání Bidena a Zelenského zatím není známá, jedním z témat by však zřejmě mohla být americká vojenská pomoc Ukrajině; americká média v uplynulých dnech informovala, že Bidenova administrativa je blízko schválení dodávek střel ATACMS s doletem až 306 kilometrů schopných nést kazetovou munici, či jinou verzi raket GMLRS, které mají dolet jen 72 kilometrů, ale také s úpravou pro kazetovou munici.

Zelenskyj se na první zahraniční návštěvu od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 vypravil právě do USA. V americkém Kongresu loni v prosinci prohlásil, že americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie.

Kongres je v otázce poskytnutí další pomoci Ukrajině stále více rozdělen. Biden usiluje o poskytnutí 13 miliard dolarů dodatečné vojenské pomoci a osmi miliard dolarů na humanitární podporu Ukrajiny.

Někteří republikánští zákonodárci však prosazují rozsáhlé škrty ve federálních výdajích a část z nich se snaží zastavit finanční pomoc Ukrajině. Kongres navíc do konce měsíce potřebuje schválit zákony potřebné k fungování vlády po 30. září.

Zelenskyj při návštěvě USA v roce 2022 promluvil v americkém Kongresu:

21. prosince 2022

Autoři: ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?