Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
12. února 2015 12:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman v Abú Zabí slavnostně otevřel novou budovu české ambasády

Prezident Miloš Zeman se setkal 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy Spojených... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se setkal 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy Spojených... | foto: ČTK

ABÚ ZABÍ Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, otevřel novou budovu českého velvyslanectví. Stěhování do nových prostor v pronajaté vile v prestižní lokalitě bude dokončeno asi za deset dnů.

Zeman společně s velvyslancem slavnostně přestřihl pásku a pracovníkům ambasády popřál, aby se jim na novém místě dařilo a aby sloužilo alespoň stejně dlouhou dobu, jako to dosavadní. České velvyslanectví v SAE působí 25 let. Společně s velvyslancem poté zavtipkoval, že následující sídlo by mohlo být v mrakodrapu, který by vlastnila Česká republika.

Prezident Miloš Zeman se setkal 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy Spojených...
Slavnostní vojenská přehlídka u příležitosti Zemanovy návštěvy.
Prezident Miloš Zeman se setkal 12. února v Abú Zabí v rámci návštěvy Spojených...
Prezident Miloš Zeman (uprostřed) s manželkou Ivanou (vpravo) přiletěli 11....

Velvyslanectví si našlo nový objekt z kapacitních, bezpečnostních i technických důvodů. V dosavadních místnostech ve výškově budově v centru velkoměsta byly například nevyhovující prostory pro žadatele o víza, chyběla pro ně i veřejná sociální zařízení. Zastupitelský úřad se musel také potýkat například s pravidelným vyplavováním kanceláří z klimatizace na střeše budovy nebo s výpadky elektřiny. Ve výškové stavbě ambasáda zabírala dvě nejvyšší patra.

Pronajatá vila, za kterou Česko ročně podle ministerstva zahraničních věcí zaplatí tři miliony korun, je poblíž královského paláce, sídla korunního prince nebo ministerstva zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dosavadní prostory velvyslanectví jsou podle Zuzany Chrištofové z tiskového oddělení ministerstva zahraničí pro potřeby úřadu malé, a to kvůli konzulární a vízové agendě. V emirátech totiž dlouhodobě pobývá asi 1500 občanů České republiky a roste i počet žadatelů o víza.

Kvůli rostoucímu významu SAE z obchodního, politického i konzulárního hlediska byl zastupitelský úřad na přelomu roku posílen o jednoho diplomata a dva noví úředníci by měli během roku posílit konzulární a vízový úsek. Do nových prostor se přestěhuje i kancelář vojenského přidělence, který dosud sídlil v Kuvajtu. Do SAE se přestěhoval na počátku roku.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.