12. června 2017 15:18, aktualizováno  20:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Silné zemětřesení u Tureckých břehů má jednu oběť. Deset lidí bylo zraněno

Ostrov Lesbos byl podle zpráv české ambasády zasažen citelněji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Lesbos byl podle zpráv české ambasády zasažen citelněji. | foto: Reuters

ATÉNY Jednu lidskou oběť, deset zraněných a rozsáhlé hmotné škody si v pondělí vyžádalo silné zemětřesení na východořeckém ostrově Lesbos. Epicentrum otřesů, které překročily šestý stupeň intenzity, bylo zaznamenáno odpoledne na řecko-turecké námořní hranici. Podle informací českého ministerstva zahraničí nepostihlo zemětřesení nikoho z českých občanů, kteří jsou v Řecku nebo v Turecku.

Ohnisko otřesů bylo v oblasti u východořeckých ostrovů Lesbos a Chios a západně od tureckého pobřeží. V obydlených oblastech blízko epicentra vyvolaly mezi obyvateli mírnou paniku. Značně postiženy jsou tři vesnice na jižním okraji Lesbu, kde se zřítilo mnoho starých domů. Z nich jsou hlášeni všichni zranění. Dva z nich, manželský pár, vyprostili hasiči až po čtyřech hodinách. Jedinou obětí je 57letá žena, která byla zavalena v troskách jejího domu. Přivolaní záchranáři ji po několikahodinovém úsilí vytáhli mrtvou, uvedl web řeckého listu To Vima. Sesuvy půdy odřízly obec Plomari, od níž bylo epicentrum vzdáleno pouhých 14 kilometrů.

Podle řeckého seizmologického ústavu měly otřesy o síle 6,1 stupně epicentrum 36 kilometrů jižně od města Mytilini, metropole Lesbu, ohnisko zemětřesení bylo v hloubce deseti kilometrů pod mořským dnem. O několik minut později pak následovala další dvě slabší zemětřesení o síle 4,9 stupně.

Zdemolovaná ulice po zemětřesení, které překročilo šestý stupeň intenzity.
Epicentrum otřesů, které překročily šestý stupeň intenzity.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) stanovilo intenzitu prvních otřesů na 6,3 stupně, 84 kilometrů severozápadně od západotureckého města Izmir. V Mytilini i v Izmiru vyběhla při otřesech řada lidí v obavách ze svých domů.

V případě Turecka se otřesy dotkly turistického letoviska Izmir a jeho okolí. „Epicentrum bylo mimo město, ve městě je klid, nejsou hlášené žádné větší škody,“ uvedla pro ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Řecký Lesbos zasažen citelněji

Ostrov Lesbos byl podle zpráv české ambasády zasažen citelněji. „Nebyly zaznamenány žádné ztráty na životech. Na ostrově Lesbos spadlo několik starších budov, ale existuje riziko následných otřesů,“ uvedla Valentová. Ministerstvo proto prostřednictvím aplikace DROZD kontaktovalo české občany, kteří se v této databázi registrovali. Podle Valentové bylo v systému pro oblast Řecka evidováno 217 lidí. „Obeslali jsme je s informací, že došlo k zemětřesení, že existuje riziko následných otřesů a že v případě nouze se mohou obracet na naši ambasádu v Aténách,“ doplnila mluvčí. Nikdo z českých občanů zatím o pomoc nežádal.

Podle Terezy Pickové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Lesbos v rámci Řecka neplatí za hlavní cílovou oblast. Na ostrov z České republiky ani nelétá žádné charterové spojení. „Zájezdy na ostrov Lesbos byly v nabídkách českých cestovních kanceláří určitou dobu zastoupeny, nyní se však jedná o okrajovou záležitost - nabídka se skutečně pohybuje v řádu jednotek cestovních kanceláří,“ uvedla.

„Za organizovanou turistiku se proto domníváme, že počet českých turistů je zcela minimální,“ dodala.

Řecko je nejoblíbenější leteckou destinací českých turistů. Již v loňském roce Řecko zažilo rekordní sezonu. Země přivítala přibližně 25 milionů turistů. V letošním roce odhady hovoří o hranici 30 milionech zahraničních turistů. Českých turistů tam v roce 2016 bylo 265 000, upozornila Picková.

Vysokému zájmu Čechů se těší zejména západní ostrovy - Kréta, Zakynthos, Korfu, Rhodos, Kos a pevninská část Chalkidiki. Poptávka se koncentruje zejména na větší ostrovy, které umožňují dostatek vyžití pro delší dovolenou a pro rodiny s dětmi.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz