Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Obětí zemětřesení je sedm tisíc, v troskách mohou zůstávat stovky živých

Svět

  8:09aktualizováno  22:45
Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl sedm tisíc. Čas na záchranu stovek rodin, které jsou po ničivém zemětřesení stále uvězněny pod troskami zřícených budov, se krátí. Uvedl to Ráid Sálih, který je šéfem opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby. Turecký prezident v zasažených provinciích vyhlásil stav nouze.

„Rozhodli jsme se vyhlásit nouzový stav, abychom umožnili rychlé provedení záchranných prací,“ uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten už v pondělí řekl, že jde o největší zemětřesení od roku 1939. Deset postižených provincií nyní zároveň vyhlásil za zónu katastrofy, píše Reuters.

Turecko podle Erdogana plánuje otevřít hotely v turistickém centru Antalya na západě země, aby se tam mohli dočasně ubytovat lidé postižení přírodní katastrofou.

Celková bilance obětí už vzrostla na nejméně 7 366. V Turecku úřady uvádějí 5 434 mrtvých a v Sýrii 1 932. Zraněných je přes 31 tisíc.

Syrská státní agentura SANA informovala, že ve vládou kontrolovaných oblastech v provinciích Halab (Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús zemřelo nejméně 812 lidí. Dalších 1 449 jich utrpělo zranění. Záchranná organizace známá jako Bílé přilby informovala nejméně o 1 120 mrtvých a 2 500 zraněných v oblastech na severozápadě Sýrie, které jsou pod kontrolou opozice. Podle organizace se očekává, že počet obětí „dramaticky vzroste“.

Sálih agentuře Reuters řekl, že Bílé přilby, které pomáhají se záchrannými pracemi v opozicí ovládaných oblastech, potřebují urgentní pomoc od mezinárodních organizací. „Při záchraně životů je každá sekunda dobrá. Vyzýváme všechny humanitární organizace, aby poskytly materiální pomoc a bezodkladně na tuto katastrofu reagovaly,“ dodal.

Následky smrtícího zemětřesení v provincii Hatay v Turecku (7. února 2023)

Zemětřesení o síle 7,8 zasáhlo Turecko a Sýrii v pondělí brzy ráno. Kolem poledne pak úřady zaznamenaly ještě další zemětřesení o síle 7,6. Celkem bylo dosud zaznamenáno nejméně 285 následných otřesů, uvedla agentura Reuters.

Zemětřesení zničilo velké množství budov i nemocnic a zanechalo tisíce lidí bez střechy nad hlavou. Situaci v zemi ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které ji vezou.

Na místě katastrofy v Turecku pomáhá přes 24 400 záchranářů, píše agentura AP s odvoláním na turecký Úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Vzhledem k tomu, že pondělní zemětřesení zasáhlo tak rozsáhlé území a jen turecké úřady hovoří o zřícení téměř šesti tisíc budov, je však jejich úsilí značně rozptýlené, podotkla AP.

Podle AFAD byl rovněž zřízen letecký most a podniknuto 146 letů s cílem doručit pomoc. Celkem bylo zatím dodáno 300 000 přikrývek, 41 504 rodinných stanů, ohřívače a kuchyňské potřeby, uvádí BBC s odvoláním na turecké úřady.

Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové. V úterý po osmé hodině dorazil tým na místo určení. „Podle informací z Turecka jsme první zahraniční profesionální USAR tým na místě určení. Čekáme na příjezd techniky a materiálu a zároveň probíhá vyhledávání vhodného místa k zásahu,“ napsali hasiči.

Pomoc z celého světa

Na pomoc při pátracích a záchranných operacích v zemětřesením postiženém Turecku byli vysláni pracovníci z 65 zemí, uvedl podle stanice BBC turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD).

Pomoc do postiženého regionu posílá mimo jiné OSN, Evropská unie, Spojené státy, Velká Británie, Čína, Rusko, Indie, Japonsko, Irák, Írán, Austrálie, Nový Zéland nebo Pákistán.

Do Turecka se chystají vyslat pomoc mimo jiné i dvě izraelské humanitární organizace, které si na úterý objednaly let do Gaziantepu, aby tam dopravily záchranáře, zdravotníky a humanitární pomoc. Letadla s pomocí z Iráku a Íránu dopravila do země mimo jiné potraviny, léky a přikrývky, píše CNN s odkazem na syrskou státní agenturu SANA.

Záchranáře už dříve Turecku nabídla také Ukrajina, která už téměř rok čelí ruské invazi spojené s ruským bombardováním kritické infrastruktury. Na syrské straně je však postižená oblast rozdělena na území kontrolované vládou a povstalci ovládanou enklávu, která je obklíčená vládními silami podporovanými Ruskem, napsala agentura AP. To ztěžuje jakoukoliv pomoc.

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...