Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel autor hospodářských reforem v Rusku Jegor Gajdar

Svět

  11:19
MOSKVA - V noci na dnešek zemřel ve věku 53 let ruský politik a tvůrce ekonomických reforem z 90. let Jegor Gajdar.

Autor ruských ekonomických reforem Jegor Gajdar se v říjnu zúčastnil konference Fórum 2000 foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ruský ekonom zemřel zemřel v časných ranních hodinách při práci na své knize. Příčinou úmrtí byla podle slov jeho pomocníka krevní sraženina.

Jegor Gajdar zastával za vlády bývalého ruského prezidenta Borise Jelcina na počátku 90.let funkci ministra hospodářství. Proslul tím, že zlikvidoval centrálně řízenou sovětskou ekonomiku a zaváděl tržní reformy. Od června do prosince roku 1992 byl předsedou vlády.

Mezi lidmi nebyl příliš populární a byl obviňován z toho, že jeho reformy vedly k poklesu životní úrovně v zemi.

Jejich realizace také vázla, protože Gajadr byl pod tlakem postkomunistické opozice v parlamentu nucen k četným ústupkům. V prosinci 1992 ho ve funkci vystřídal Viktor Černomyrdin, který sliboval pozvolnější postup změn, než který zamýšlel Gajdar.

Ten byl v poslední době umírněným kritikem Kremlu, jeho výhrady se ale zaměřovaly spíše na ekonomické otázky. Jeho názory na současné dění v Rusku si můžete přečíst v interview, které LN poskytl během své říjnové návštěvy Fóra 2000.

Přečtěte si rozhovor LN s ruským ekonomem

Naposledy se Gajdar dostal do hledáčku médií v listopadu 2006, kdy upadl během přednáškového turné v Dublinu za dosud nevyjasněných okolností do bezvědomí. Gajdar pak několikrát opakoval, že se ho někdo pokusil otrávit, ale nepřátele neoznačil.

Událost vzbudila pozornost i díky tomu, že den předtím na záhadnou otravu zemřel v Londýně bývalý ruský agent a později nepřítel státu Alexandr Litviněnko.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat