Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel další neozbrojený černoch. Policista ho zastřelil kvůli lékům

Svět

  14:20
WASHINGTON - Michael Brown, Erik Garner - a nyní i Rumain Brisbon. Ve městě Phoenix v americkém státě Arizona zemřel rukou policie další neozbrojený černoch. Policista Brisbona pronásledoval kvůli podezření z prodeje drog a vystřelil na něj, neboť se prý domníval, že Brisbon sahá pro zbraň. Šlo ale jen o tubu s léky, popsal deník The Washington Post.

Zastřelení černošského mladíka vyvolalo minulý rok velké nepokoje foto: Reuters

Na protest proti usmrcení Rumaina Brisbona vyšly ve čtvrtek večer do ulic Phoenixu desítky lidí. Demonstranti se tak připojili k vlně masových protestů, jež se konaly v uplynulých dnech v mnoha amerických městech. Týkaly se dvou předchozích případů - zastřelení černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu a usmrcení černocha Erika Garnera v New Yorku. V obou případech se velká porota rozhodla policisty neobvinit.

VÍCE ZDE:

Okresní soudce v newyorském Brooklynu dnes navíc oznámil, že svolá velkou porotu, aby se vyslovila k možným obviněním vůči dalšímu policistovi, který údajně zabil neozbrojeného Afroameričana. Jde o bělošského strážce pořádku, který 20. listopadu v Brooklynu zastřelil osmadvacetiletého Akaie Gurleyho. Podle předběžných výsledků vyšetřování šlo ale o nešťastnou náhodu. Zbraň prý spustila sama.

Co přesně se stalo?

Nyní mnozí říkají, že vedle Browna a Garnera by se mělo mluvit právě i o Brisbonovi. Tento případ je ale také sporný a provází ho mnoho nejasností, poznamenal The Washington Post.

Třiačtyřicetiletý otec čtyř dětí Brisbon, který měl již v minulosti policejní záznam, údajně zrovna prodával drogy, když ho policie odhalila. Jeho přátelé nicméně tvrdí, že šlo naopak o milujícího otce, který zrovna vezl jídlo svým dětem. Sporná není jen jediná věc: nebyl ozbrojený, když na něj policista vypálil dvě rány a zabil ho v přítomnosti jeho přítelkyně a patnáctiměsíčního dítěte. „Stalo se to, že policejní důstojník zavraždil mého klienta,“ uvedla advokátka Marci Kratterová. „A to, co říká policie, že se stalo, nedává vůbec smysl. Nesedí to,“ dodala.

Policie tvrdí, že se jeden z jejích členů choval za daných okolností naprosto správně. Vyšetřovatelé prý později nalezli v Brisbonově autě zbraň a marihuanu. Podle soudních záznamů byl muž již v roce 1998 obviněn z vloupání a před pět lety z jízdy po vlivem omamných látek.

PSALI JSME:

Tip od veřejnosti

Policisté u Brisbona zasahovali na základě tipu, který dostali od veřejnosti, uvedl policejní mluvčí Trent Clump. Volající jim řekl, že v zaparkovaném černém cadillacu dochází k obchodování s drogami, na místo se proto vydal třicetiletý policista. Když k vozu dorazil, viděl, jak Brisbon vystupuje z auta a bere si něco z kufru. Na výzvu, aby ukázal ruce, prý černoch nereagoval a naopak si je prý dal k opasku. Policista pak vytáhl zbraň a Brisbon začal utíkat.

Policie zatýkala demonstranty v New Yorku:

Co se dělo dále, zůstává nejasné. Nicméně následně se prý měli střetnout u dveří do domu Brisbonovy přítelkyně a policista vypověděl, že v mužově kapse cítil zbraň. Když si dal černoch ruku do kapsy, ozvaly se dva výstřely. Až následně policista zjistil, že v kapse byly jen léky.

Policista Darren Wilson, který v USA zastřelil černošského mladíka, rezignoval.
Videozáznam zachycuje střelbu clevelandských policistů po 12letém chlapci.
Policisté hlídají oblast kolem vyhořelé budovy ve Fergusonu.
Ve Fergusonu vzplálo tucet budov, mezi nimi i obchod.

Americkou veřejnost již v listopadu rozdělil případ zastřeleného černošského mladíka Michaela Browna ve Fergusonu. Velká porota se tam rozhodla neobvinit bělošského policistu Darrena Wilsona, který osmnáctiletého černocha zastřelil údajně v sebeobraně. Při následných násilných demonstracích vzplanulo dvanáct budov a policie zatkla zhruba 100 lidí.

PŘÍPAD BROWN

Nyní demonstranti kritizují další stejné rozhodnutí velké poroty v New Yorku. V tomto případě šlo o smrt černocha Erika Garnera, podezřelého z nelegálního prodeje cigaret, který se letos v červenci bránil policistům při zatýkání. Muži zákona ho tehdy přitlačili k zemi, ačkoli si stěžoval, že nemůže dýchat. Poté muž, který byl obézní a trpěl astmatem a vysokým tlakem, ztratil vědomí a v nemocnici byl prohlášen za mrtvého.

PŘÍPAD GARNER

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...