Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel indonéský diktátor Suharto

Svět

  10:53
JAKARTA - Bývalý indonéský diktátor Suharto zemřel ve věku 86 let. Oznámili to ošetřující lékaři a zprávu potvrdila rodina. Suharto, který vládl Indonésii 32 let, byl těžce nemocen a v minulých deseti letech byl několikrát hospitalizován.

Bývalý indonéský doktátor Suhatro. foto: ČTK

Naposledy byl do nemocnice přijat 4. ledna s problémy plic, srdce a ledvin provázenými záněty. Lékařům se později podařilo infekci zlikvidovat a tvrdili, že Suharto se uzdravuje, i když zůstával na jednotce intenzivní péče.

Suhartův stav se ale prudce zhoršil a pacient upadl do kómatu. Podle policie zemřel deset minut po 13. hodině místního času (07:10 SEČ). Po zjištění, že mu rychle klesá krevní tlak,
bylo prý k jeho lůžku povoláno několik desítek lékařů.

"Otec se vrátil k Bohu. Měl-li nějaké chyby, prosím, odpusťte mu je," řekla krátce po otcově úmrtí novinářům jedna ze Suhartových dcer. Indonésie se v době poslední Suhartovy třítýdenní hospitalizace připravovala bez skrupulí na jeho smrt. Armáda uvolnila pět letadel pro
přesun rakve a příbuzných do centra ostrova Jáva, kde má být Suharto pohřben. V okolí rodinného hrobu u města Solo byl proveden velký úklid a do jeho blízkosti přesunuty vojenské jednotky.

Vládce jako kmotr

Suharto odstoupil z prezidentské funkce v roce 1998 pod tlakem masových protestů v době hluboké ekonomické a sociální krize v zemi. Pak byl obžalován z korupce a zpronevěry 57l milionů dolarů (10,1 miliardy korun), které údajně prostřednictvím charitativních nadací převedl na přátele a příbuzné. V roce 2000 soud řízení zastavil s odůvodněním, že proces není
možný kvůli Suhartovu zdravotnímu stavu. Loni na něj byla podána civilní žaloba žádající 1,54 miliardy amerických dolarů náhrady za škody a za zpronevěru státních fondů během jeho vládnutí.

Historici odhadují, že v době Suhartova nástupu k moci ve druhé polovině 60. let bylo zlikvidováno 800.000 příznivců komunismu. Indonéská armáda pak také při zásazích proti hnutím nezávislosti na Východním Timoru a v provinciích Aceh a Papua zabila na 300.000 lidí.

Podle odborníků za sebou Suharto zanechal bezohlednou armádu, poškozenou ekonomiku, vykleštěný politický systém a nefungující národní instituce. "Vládl Indonésii jako mafiánský kmotr. Rozhodoval o všem, byl zárukou bezpečnosti, šlo přes něj veškeré podnikání, zničil všechno, parlament, soudní systém i inteligenci a z armády a policie učinil instituce sloužící
jeho vlastnímu prospěchu," řekl o Suhartovi profesor Jeffrey Winters ze Severozápadní chicagské univerzity.

Bývalý předseda singapurské vlády Lee Kuan Yew prohlásil, že za Suharta se sice v Indonésii rozmohla korupce, ale zároveň v té době Indonésie poznala "ekonomický růst a skutečný pokrok". Také někteří Indonésané na Suharta vzpomínají v dobrém a se steskem. Pamatují na dobu, kdy byla Indonésie považovaná za jednoho z asijských tygrů, a o Suhartovi hovoří jako o otci rozvoje.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!