Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zemřel německý miliardář Heinz Hermann Thiele. Muž, který ohrožoval Lufthansu

Svět

  18:42
Krátce před svými 80. narozeninami zemřel průmyslník a osmý nejbohatší člověk v Německu Heinz Hermann Thiele. Loni na něm závisela záchrana Lufthansy.

Heinz Hermann Thiele. Úspěšný miliardář, majitel světového výrobce automobilových brzd Knorr-Bremse, se v březnu pustil do skupování akcií Lufthansy a brzy se stal s desetiprocentním podílem největším z drobných akcionářů. foto: Reuters

Thiele, jehož život neočekávaně vyhasl v úterý v rodinném kruhu v Mnichově, měl pověst neúnavného člověka s vysokými nároky na sebe i své zaměstnance. Více než 35 let se až do své smrti věnoval světovému výrobci automobilových brzd Knorr- Bremse, v němž držel bezmála 60procentní podíl. 

Podnik kdysi zachránil před krachem a z pozice malé firmy jej dovedl až do rozměru světoznámého koncernu se skoro 30 tisíci zaměstnanci a ročním obratem kolem sedmo miliard eur (182 miliard korun).

Továrny v Česku

 Zhruba polovina akcií mu patřila také ve společnosti Vossloh, vyrábějící upevňovací, signalizační a další systémy pro kolejová vozidla. Vossloh i Knorr-Bremse mají několik výrobních závodů i v Česku. Americký časopis Forbes vyčíslil Thieleho jmění na 18,2 miliardy dolarů (asi 389 miliardy korun). To pro něj znamená osmé místo mezi nejbohatšími Němci.

Lufthansa dostala šanci. Státní pomoc nestopne ani obávaný akcionář s právem veta

Thieleho jméno bylo v poslední době skloňováno hlavně ve spojitosti s aerolinkami Lufthansa. Ty se loni kvůli covidu a zmrazení letů dostaly na pokraj bankrotu a ve vzduchu visela nutnost pomoci ze strany státu. Thiele prakticky pár dní před klíčovou valnou hromadou firmy skoupil akcie a stal se s více než 15 procenty největším akcionářem.

To mu vzhledem k velmi roztříštěné akcionářské struktuře dalo do ruky faktické právo veta. A to dával vládě, která chystala plán záchrany firmy zaměstnávající mnoho desítek tisíc lidí, pořádně najevo. Nelíbilo se mu hlavně, že by se spolkový stát měl za svou pomoc v řádu devíti miliard eur stát vlastníkem 20procentního podílu. Vše ale nakonec dopadlo dobře a záchranný plán se uskutečnil.

Ve firmě začínal jako právník

Heinz Hermann Thiele se narodil 2. dubna 1941 v Mohuči. Tam se jeho rodiče přesunuli z východní části Německa během druhé světové války a jejich majetek v Berlíně byl zničen. Otec, který během války padl do zajetí, po roce 1945 obnovil činnost své právnické a notářské kanceláře. Heinz Hermann v 60. letech úspěšně dokončil studia práv na Univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově.

Ve společnosti Knorr-Bremse, v níž byl až do své smrti spoluvlastníkem a po odchodu z výkonných funkcí v roce 2016 místopředsedou dozorčí rady, začínal v roce 1969 jako právník zodpovědný za patenty. V roce 1985 se dostal do jejího vedení a posléze odkoupil akcie firmy od vnuka jejího zakladatele a zachránil ji od bankrotu. Stal se jediným vlastníkem a vizionářem. V roce 2018 byla firma velmi úspěšně uvedena na Frankfurtskou burzu.