Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel německý miliardář Heinz Hermann Thiele. Muž, který ohrožoval Lufthansu

Heinz Hermann Thiele. Úspěšný miliardář, majitel světového výrobce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heinz Hermann Thiele. Úspěšný miliardář, majitel světového výrobce... | foto: Reuters

Krátce před svými 80. narozeninami zemřel průmyslník a osmý nejbohatší člověk v Německu Heinz Hermann Thiele. Loni na něm závisela záchrana Lufthansy.

Thiele, jehož život neočekávaně vyhasl v úterý v rodinném kruhu v Mnichově, měl pověst neúnavného člověka s vysokými nároky na sebe i své zaměstnance. Více než 35 let se až do své smrti věnoval světovému výrobci automobilových brzd Knorr- Bremse, v němž držel bezmála 60procentní podíl. 

Podnik kdysi zachránil před krachem a z pozice malé firmy jej dovedl až do rozměru světoznámého koncernu se skoro 30 tisíci zaměstnanci a ročním obratem kolem sedmo miliard eur (182 miliard korun).

Továrny v Česku

 Zhruba polovina akcií mu patřila také ve společnosti Vossloh, vyrábějící upevňovací, signalizační a další systémy pro kolejová vozidla. Vossloh i Knorr-Bremse mají několik výrobních závodů i v Česku. Americký časopis Forbes vyčíslil Thieleho jmění na 18,2 miliardy dolarů (asi 389 miliardy korun). To pro něj znamená osmé místo mezi nejbohatšími Němci.

Thieleho jméno bylo v poslední době skloňováno hlavně ve spojitosti s aerolinkami Lufthansa. Ty se loni kvůli covidu a zmrazení letů dostaly na pokraj bankrotu a ve vzduchu visela nutnost pomoci ze strany státu. Thiele prakticky pár dní před klíčovou valnou hromadou firmy skoupil akcie a stal se s více než 15 procenty největším akcionářem.

To mu vzhledem k velmi roztříštěné akcionářské struktuře dalo do ruky faktické právo veta. A to dával vládě, která chystala plán záchrany firmy zaměstnávající mnoho desítek tisíc lidí, pořádně najevo. Nelíbilo se mu hlavně, že by se spolkový stát měl za svou pomoc v řádu devíti miliard eur stát vlastníkem 20procentního podílu. Vše ale nakonec dopadlo dobře a záchranný plán se uskutečnil.

Ve firmě začínal jako právník

Heinz Hermann Thiele se narodil 2. dubna 1941 v Mohuči. Tam se jeho rodiče přesunuli z východní části Německa během druhé světové války a jejich majetek v Berlíně byl zničen. Otec, který během války padl do zajetí, po roce 1945 obnovil činnost své právnické a notářské kanceláře. Heinz Hermann v 60. letech úspěšně dokončil studia práv na Univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově.

Ve společnosti Knorr-Bremse, v níž byl až do své smrti spoluvlastníkem a po odchodu z výkonných funkcí v roce 2016 místopředsedou dozorčí rady, začínal v roce 1969 jako právník zodpovědný za patenty. V roce 1985 se dostal do jejího vedení a posléze odkoupil akcie firmy od vnuka jejího zakladatele a zachránil ji od bankrotu. Stal se jediným vlastníkem a vizionářem. V roce 2018 byla firma velmi úspěšně uvedena na Frankfurtskou burzu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.