Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženeva zvýšila stupeň ohrožení, pátrá po tetoristech. Akce nesouvisí s Paříží

Svět

  12:55
ŽENEVA - Ženevský kanton ve čtvrtek zvýšil stupeň teroristického ohrožení. Důvodem je údajná přítomnost osob podezřelých z napojení na teroristický Islámský stát. Hledají se prý osoby spojované s terorismem, ale nikoli s pařížskými atentáty.

Švýcarská policie - ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Švýcarský list Le Matin zveřejnil fotografie čtyři hledaných mužů s plnovousem. Snímky prý švýcarské polici poskytly americké úřady. List La Tribune de Gen napsal, že kromě této čtveřice se hledají další dvě osoby, které v noci na středu vjely do Švýcarska v autě s belgickou značkou. Před výjezdem ze země bylo auto spatřeno v Ženevě. Televize vyzvala příslušníky židovské komunity k opatrnosti.

Policie údajně „zvýšila stupeň ostražitosti a posílila počet policistů v ulicích“. Zvýšení stupně ostražitosti se týká celého ženevského kantonu, dodatečné policejní síly ale byly podle serveru 20 minutes rozmístěny pouze v jeho metropoli.

Neobvykle vybavená ostraha

Ochranka budov Organizace spojených národů v Ženevě agentuře Reuters řekla, že Švýcaři pátrají po čtyřech osobách. Ochrana je nyní vyzbrojena samopaly, což je podle Reuters velmi neobvyklé. Jeden ze strážců řekl, že pohotovost je zvýšená od středečních 20:00 SEČ. Po prohledání objektů OSN byly prostory z preventivních důvodů evakuovány.

'To je za Sýrii' měl křičet muž útočící v Londýně. Policie incident považuje za terorismus

V ženevském Paláci národů pracuje denně několik tisíc lidí a zabezpečuje ho i za běžné situace 400 strážců.

Zatím nebyly zrušeny žádné z plánovaných akcí. V pátek se mají v Ženevě sejít američtí a ruští diplomaté k jednáním o Sýrii a v neděli se má konat tradiční průvod pořádaný tradičně při vzpomínkové oslavě pořádané na památku neúspěšného pokusu vévody Savojského o dobytí města v roce 1602. Ženevské úřady pouze oznámily, že na bezpečnost účastníků průvodu Escalade bude povolán vyšší počet policistů.

Autor: