30. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žila s Kaddáfího synem. Ze strachu skočila z okna

Talitha van Zonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Talitha van Zonová |

TRIPOLIS/PRAHA Nizozemská modelka Talitha van Zonová se přátelila s Kaddáfího synem Mutasimem. Po dobytí libyjské metropole se její život změnil v peklo.

Ještě před necelými dvěma týdny relaxoval Mutasim, jeden ze synů libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, ve svém domě v Tripolisu. Vrátil se právě z fronty. Podával se Jack Daniels s kolou a Mutasim připíjel na vítězství "nad krysami", které podle něj bylo blízko. Po jeho boku tehdy seděla i jeho bývalá přítelkyně, nizozemská modelka Talitha van Zonová. I když už spolu nežili, často ho v Libyi navštěvovala.

ČTĚTE TAKÉ:


Její poslední cesta však byla zcela jiná než ty předchozí, napsal britský list The Daily Telegraph. Změnila se pro ni v peklo – skončila totiž v nemocnici s vážnými zraněními poté, co vyskočila z balkonu hotelu Corinthia. Bála se totiž, že ji chtějí libyjští povstalci upálit zaživa.

Minulý týden v pátek se jí pak podařilo dostat lodí na Maltu a pro britský list se rozpovídala o dění posledních dní. "Byla jsem v šoku, když jsem viděla Mutasima, hodně se změnil," uvedla modelka o jejich posledním setkání. "Měl vousy. Seděl na pohovce pokryté automatickými zbraněmi a hlídali ho asi šestnáctiletí kluci se samopaly," dodala Talitha. Hodně prý mluvil o tom, jak závidí svému bratrovi Sajfu Arabovi, který zahynul v dubnu při náletu NATO – zemřel totiž "mučednickou smrtí".

Mutasim Kaddáfí

Z muže, kterého Talitha znala do té doby jako playboye navštěvujícího nejrůznější noční kluby v Evropě, se najednou stal tvrdý voják. Právě v nočním klubu se v roce 2004 seznámili, a to v Itálii. Chodili spolu tři měsíce, když Talitha zjistila, že "není jedinou ženou v jeho životě". Stejně se ale stali přáteli, ona si užívala luxusu, který jí nabízel – drahé kadeřníky, dárky, nejlepší hotely. "Ptala jsem se ho mnohokrát, jak jsou na tom obyčejní Libyjci, a on mi říkal, že školy a nemocnice jsou zdarma a že rýže a mouka jsou levné. Bylo pro mě těžké posoudit, jaká je pravda, vždy jsem byla v Libyi v takové zlaté kleci. Ale lidé tam vypadali šťastně," hájila Van Zonová své přátelství s Kaddáfího synem.

Asi 35letý Mutasim byl podle ní vtipný, sympatický a užíval si života se vším všudy. Byl i patřičně ambiciózní a toužil po vzoru svého otce po moci. "Otce zbožňoval. Hodně mluvil o Hitlerovi, Fidelu Castrovi, Hugu Chávezovi. Měl rád mocné vůdce. Vždy říkal: Chci být ještě lepší než můj otec," vyprávěla Talitha. Den po jejich setkání, v sobotu 20. srpna, se chtěla dostat do Tuniska, konvoj byl ale přepaden, tak se vrátila do Tripolisu. Když do města vtrhli rebelové, odvezli ji do jednoho z hotelů. "Tehdy jsem mluvila s personálem a poprvé jsem zjistila, co si vlastně lidé o Kaddáfím myslí. Říkali, že ho nesnáší a že jim zničil život," popsala.

Z Libye už prchla Kaddáfího žena i s dětmi:

Když se do hotelu dostali povstalci, žena, která ji do té doby chránila, ji předstrčila před ně. Nerozuměla tomu, co si říkají, jen zaslechla několikrát slovo benzene, tedy benzin, a ihned ji napadlo, že ji chtějí upálit zaživa. Vyděšená proto raději skočila z okna hotelu. Naštěstí to přežila, jen si zlomila ruku a zranila si záda. Nyní by měla být na cestě do Nizozemska. Po Mutasimovi se slehla země.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!